Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Мобилни панели ће бранити Сремску Митровицу од поплава

20.11.2019. 14:52 14:55
Пише:
Фото: Ф. Бакић/Сремска Митровица

СРЕМСКА МИТРОВИЦА: Сремска Митровица трећи је град у Србији који је добио мобилне панеле за одбрану од "хиљадугодишњих поплава" и град, којем је поплава претила 2014, када је Сава достигла историјски максимум од 863 центиметра, сада је безбедан уколико се понови сличан сценарио.

Надам се да ови панели никада неће бити постављени и да се 2014. година више никада неће поновити. У случају и да се понови Сремска Митровица је учинила све да ту ситуацију дочека спремно, каже за Танјуг начелник Управе за опште и заједничке послове у Граду Сремска Митровица Мирослав Јокић.



Он подсећа да је бивши градоначелник Сремске Митровице, а актуелни министар пољопривреде, водопривреде и шумарства Бранислав Недимовић испунио своје обећање које је Митровчанима дао те 2014. године када је иницирао пројекат савремене заштите од поплава у том граду.

У време поплава 2014. године Недимовић био је командант Штаба за одбрану Сремске Митровице, данашњи министар пољопривреде и цео тај тим је учинио све да Сремска Митровица данас буде безбедна. Обезбеђен је најсавременији систем за одбрану од поплава. Панели су израђени од најсавременијих метала, веома издржљивог метала, дурум алуминијума. Његове основне карактеристике су да је веома лаган, снажан, односно отпоран и једноставан за постављање, што је најважнија карактеристика овог система, објашњава Јокић.

Панели ће у случају поплава бити постављани на 120 до 180 центиметара од садашње коте кеја и спречиће Саву да се излије из корита. У граду је посебно критична тачка на којој је корито Саве најуже и где је за време поплава 2014. највише и брањена.

На овом месту је њена природна кривина и ту силе природе утичу на то да се ниво реке подиже и угрожава сам град, зато је одабран овај део кеја у дужини од 1,1 километар. На тај начин Сремска Митровица ће апсолутно моћи да се одбрани од хиљадугодишњих поплава, али ће и Мачванска Митровица, односно насеља с друге стране реке, такође, бити заштићена, каже Јокић.

Грађани Сремске Митровице могли су прошле недеље да виде и како изгледа постављање мобилних панела, који су привремено монтирани. На кеју су остали неколико дана, како би и сви други Митровчани, који нису били током њиховог постављања, могли да се увере како изгледају.

Постављању панела пришуствовао је и министар пољопривреде Бранислав Недимовић, који је рекао да је 2014. Штаб за одбрану Сремске Митровице од поплава имао тежак задатак, јер је постојао стари систем одбране.

Седамдесетих и осамдесетих година војска је била укључена у одбрану од поплава, после је војска донекле изгубила ту своју функцију и онда смо били препуштени сами себи, уз јако мало знања, мислећи да ће овај кеј да нас чува 500 година. Али, видите да природа не бира ни време, ни место. Мислим да ће им са овим панелима бити много лакше, али не бих желео ни да пробају, да ови панели заувек стоје негде у магацину, рекао је министар.

Он је нагласио да је нова опрема заштитила најугроженију тачку на реци Сави, од Јамене, па скроз до Београда.

Ми радимо нови пројекат да заштитимо и другу страну и да имамо два километра мобилне опреме и да онда, где год да се било шта деси у Митровици, да само пренесемо опрему и решимо проблем. Опрема је таква да не мора да се убушује, не мора ништа, јако брзо се монтира. Она је 70 центиметара висока, да можете да се чувате неколико дана од поплаве. То може да иде на канале, евентуално ако се деси да вода пробије неко место, да може да се то окружи. То нам је циљ да све припремимо и да људи који буду наследили све ово, да имају све спремно, да не морају да иду од почетка, навео је Недимовић.

Пројекат који су финансирали министарство за пољопривреду, водопривреду и шумарство и Светске банке, подразумева осим припрема зуба насипа за постављање мобилних панела, и уређење пешачке стазе, постављена је нова тартан стаза, клупе, корпе за отпатке, а ускоро ће бити засађено и дрвеће на кеју.

Засадићемо дрвеће и на овој страни насипа, али ћемо га засадити у жардињере, јер просто садња на самом насипу није дозвољена, пошто то може да угрози његову статику, самим тим и безбедност. Жардињере смо већ припремили, сад следи садња дрвећа, јер желимо да и овај део кеја буде у зеленилу и да грађани у њему уживају, објаснио је Јокић.

Пише:
Пошаљите коментар
Сремска Митровица: Ухапшен због поседовања марихуане

Сремска Митровица: Ухапшен због поседовања марихуане

16.11.2019. 12:41 13:50
Сремска Митровица добија нову основну школу

Сремска Митровица добија нову основну школу

21.10.2019. 11:33 11:36