Младеново: Изливање канализације због остатака од рециклаже
МЛАДЕНОВО: Ових дана, али не први пут, у Младенову, једном од најмногољуднијих села бачкопаланачке општине, мештани су се жалили, па и протестовали, јер је дошло до изливања фекалне канализације.
Надлежни су врло брзо установили да је узрок то што су отпаци од рециклаже ПЕТ амбалаже, а из овдашње фабрике „Гринтех” (Гринтех д.о.о.), која иначе запошљава око 150 радника, избацили из система, загушили, обе пумпе које раде у систему фекалне канализације. Зато је дошло до преливања отпадних вода.
Општинско Јавно комунално предузеће „Комуналпројект“ из Бачке Паланке преузело је одржавање канализационе мреже у склопу преузимања комплетне комуналне делатности и то крајем 2016. године. До тада је те послове, а надлежни кажу, супротну Закону о комуналним делатностима, обављала Месна заједница. - Преузимањем одржавања канализационе мреже преузели смо и вишегодишње нерешене проблеме – каже Александар Богуновић, директор „Комуналпројекта“. – Један од проблема је и проблем упуштања индустријских вода у канализациони систем чија изградња није завршена. Систем није димензиониран за отпадне воде фабрике за рециклажу „Гринтех”, већ је пројектован за 2.000 становника. Сада индистријска отпадна вода чини више од 70 одсто укупне отпадне воде утиснуте у систем.
Стручњаци кажу да се приликом изградње фекалне канализације у овом месту, а трајала је са прекидима од 2003. године, није водило довољно рачуна о адекватним енергетским потребама, па хидромашинска опрема у случају великих количина отпадних вода не може да ради синхроно и долази до искакања пумпи из система. Тада се јавља и проблем у снабдевању електричном енергијом дела насеља у коме је постројење. - Периодично, услед неадекватне технологије пречишћавања отпадних вода, из погона за рециклажу „Гринтех” упуштају се велике количине отпадних вода које у себи садрже суспендоване материје – објашњава Богуновић. – Те материје, из процеса рециклаже, а услед слабог напона не успевају бити упумпане у систем, па изазивају изливање отпадних вода на отворену површину чиме се стварају озбиљни санитарни и еколошки проблеми. Реципијент, у који се упуштају отпадне воде, такође трпи, јер услед густине суспендованог материјала долази до нагомилавања и смањења протицајног профила. ЈКП „Комуналпројект“ је више пута интервенисао и уклањао воду из система као и ону која се излила у околини пумпних постројења. Више пута смо упозоравали „Гринтех” као и надлежне инспекције о проблемима који настају и могућим последицама.
У последњем случају, крајем прошле недеље, све је резултирало великим незадовољством мештана Младенова и довело до састанка општинског руководства са представницима „Гринтеха” и „Комуналпројекта”.
Директор Богуновић за „Дневник” је набројао закључке који, итекако интересују мештане Младенова, а фабрику обавезују:
"До 1. марта „Гринтех” треба да оспособи процес пречишћавања и да не упушта остатке материјала из производње у канализациони систем у Младенову. Такође, фабрика мора отпад настао у процесу производње контролисано да депонује на Градску депонију у Бачкој Паланци. Отпад који је депонован непосредно у зони санитарне зоне изворишта „Гринтех” мора да уклони на прописано одстојање дато у пројектним условима. Као четврти закључак утврђено је да се у што краћем времену изврши одмуљавање реципијента и да се он у пуну функцију стави адекватном механизацијом."
Милош Суџум