Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Kомунално предузеће „Потисје–Бечеј” повећало цене

25.06.2022. 14:43 14:54
Пише:
Фото: В. Јанков

БЕЧЕЈ: Општинско веће дало је сагласност за корекцију цена услуга Комуналног предузећа „Потисје–Бечеј“, па ће рачуни од јуна бити увећани за 17,9 процената.

Наишло је то на разне коментаре међу корисницима услуга поменуте фирме, која је сазвала прес конференцију и, између осталог, појаснила да је prеthodna корекција цена обављена 2020. године, а у међувремену је дошло, више пута, до поскупљења цене горива, минималне цене рада...


Цена према квадрату пословног простора

Истовремено, апеловали су из „Потисја“ да правна лица и предузетници дођу и пријаве квадратуру пословног простора, како би се утврдило стварно стање.

- Цена наших услуга за предузетнике се формира на основу површине пословног простора. Не желимо да наплаћујемо више од онога што је реално, али да бисмо до тога дошли, неопходно је да нам се предузетници јаве и заједно утврдимо квадратуру за коју ће се плаћати одношење и депоновање отпада- наводи правник „Потисја“ Петар Јеленић.


- Сви воле па пореде цене са локалним срединама у најближој околини, али нико не пореди квалитет услуга које добијају. Ми нисмо јавно предузеће и не добијамо средства из општинског buyеta, него сами својим радом стичемо доходак. У неким општинама окружења смеће односе два пута месечно, а ми недељно - рекао је директор „Потисја“ Золтан Фејеш у одбрани корекције цена. - Ми смо, примера ради, минуле године на Градску депонију „Ботра“ однели 33.000 тона отпада са територије целе општине и 28.000 тона смећа са дивље депоније у Милешеву крај пута Бечеј – Бачка Топола. Наши корисници имају могућност примарне селеције, јер смо обезбедили на територији читаве општине одговарајуће контејнере и вршимо секундарну рециклажу на депонији. Прва смо средина у Србији која је стопостотно покривена жутим контејнерима у којима се одлаже амбалажни отпад.

Иако још увек има неодговорних, који, чак, пале жуте контејнере за примарну рециклажу, све је евидетније да су житељи бечејске општине прихватили иновацију да раздвајају примарни отпад.

- Пратимо динамику примарне селеције секундарних сировина и тамо где недостаје контејнера појачавамо број, како се не би одлагало крај контејнера. Апелујемо на друштвено одговорне фирме да нам донирају контејнере, како започет процес не би трпео, каже еколог у „Потисју“ Велимир Цвејанов. Нису у Бечеју први у Србији само по покривености контејнерима за примарну селекцију. Ових дана уводе још једну новину.

- Лане смо вршили термовизијско снимање Градске депоније Ботра као превентивну активност за спречавање пожара. Сада смо све унапредили у сарадњи са овдашњом компанијом Линде гас Србија. На депонији имамо 27 биотрнова, који пролазе кроз тело депоније до самог дна и перфорирани су за одвод метана. Убацујемо у њих суви лед, производ Линде гаса, и превентивно делујемо да не дође до пожара- каже еколог. Признају и једни и други да је ово експериментални процес, али да се од њега доста очекује.

- Идеја је потекла од физичких особина угљендиоксида. Захваљујући биотрновима, лако можемо да дођемо до дубљих слојева депоније. Убацујемо суви лед, чија је температуза -76 степени Целзијусових и на тај начин елиминишемо кисеоник и топлоту, чиме превентивно делујемо да не дође до паљења запаљивих гасова унутар тела депоније, који се добијају распадањем органских материја, појашњава Тамаш Сабо из компаније Линде гас Србија. Иако многи врте главом и питају колико то кошта, у бечејском „Потисју“ тврде да је стотину пута јефтиније од, евентуалног, пожара депоније, јер онда настаје загађење ваздуха, а због интервенције ватрогасаца вода продире кроз депонију, цеди се и загађена завршава у околним њивама. Убеђени су у „Потисју“ и Линде гаса да ће њихово искуство ускоро прихватити и други у Србији, а вероватно и региону.

В. Јанков

Пише:
Пошаљите коментар