Како до субвенција и фондова
СОМБОР: Зима је, без обзира на недостатак снежних падавина, период када пољопривредници на западу Бачке имају донекле више времена да се посвете додатној едукацији, без које нема ни модерне пољопривреде, па су им добродошла бројна предавања која током јануара и фебруара организује агилна сомборска Пољопривредна стручна саветодавна служба.
Не само да ратари, сточари, воћари и повртари овог краја могу да добију безброј корисних стручних савета, већ се у овдашњем Едукативном центру ПШС може сазнати нешто више и о могућности државног субвенционисања пољо- производње и подстицаја из републичког и покрајинског buyеta, али и из средстава Европске уније.
- Пољопривредницима, као и свим осталим грађанима, пара никада доста, па управо због тога у аграру и постоје линије преко којих се може доћи до значајних средстава којима се не само заснивају, већ и проширују све врсте производње – каже Владимир Сабадош, директор сомборске Пољопривредне стручне саветодавне службе, најављујући за сутра нову едукацију.
Овдашњи пољопривредници, поред стручних савета за производњу шећерне репе, биће у прилици да од Младена Петковића, помоћника покрајинског секретара за пољопривреду, шумарство и водопривреду сазнају све о програму субвенционисања и подстицања пољопривредне производње током 2020. године из покрајинског buyеta.
Ове године ће у функцију бити стављен нови објекат у чијим хладњачама ће се чувати све сорте ратарских и повртарских култура признатих у Републици Србији.
- То је објекат у Индустријској зони, на такозваном Кружном путу, који смо властитим средствима успели да купимо од једне холандске фирме и чије је даље опремање у току. Његова основна намена је да буде Центар за ДУС испитивања за који се, надам се врло скоро, бити обезбеђена средства из ИПА фондова, како бисмо опремили хладњачу и набавили недостајуће модерне машине и осталу опрему – рекао је Владимир Сабадош, уз најаву да би се ти планови могли остварити колико до лета.
- Током прошле, 2019. године из покрајинског buyеta, 169 пољопривредника са подручја које покрива наша служба, дакле града Сомбора и општина Апатин и Oyaci стекло је могућност да користи незанемарљива бесповратна средства, док су за 41 пољопривредника одобрени повољни бесповратни кредити мађарске фондације „Просперитати“. Поред тога, у оквиру пројекта ИПАРД, значи фондова Европске уније, 17 пољопривредника је успело након аплицирања да добије позамашна средства, а недавно је и пољопривредна задруга из Дорослова добила субвенцију од 17 милиона динара из линије Министарства за регионални развој – наводи Сабадош, уз опаску да је већина средстава одобрена зарад унапређивања производње, али и за промену структуре производње и отварање прерађивачких капацитета.
Сама пољопривредна стручна служба даје свој допринос, али уједно развија и властите капацитете, па ће тако након десет година својеврсног застоја у сарадњи, она поново бити успостављена са Институтом за медитеранске културе из Барија у Италији.
Текст и фото: М. Миљеновић