Још се санирају последице јулског невремена у Карађорђеву
КАРАЂОРЂЕВО: Невреме које је 7. јула захватило, поред осталих, и делове бачкопаланачке општине највише штете нанело је Карађорђеву и Челареву, а поред усева и кућа страдали су и паркови, дрвореди, засади лишћара и четинара, а штете је било и у шумама у приобаљу Дунава, али и бачкопаланачкој Багремари, као и у Полојској шуми према Челареву.
У Карађорђеву и данас се могу видети бројне гомиле сада осушених грана и изваљени пањеви као и поломљене повађене дрвене бандере. Њих је заменило 20-так нових, бетонских бандера које је обезбедила „Електровојводина”, а у постављању учествовали су радници општинског ЈКП „Комуналпројект” из Бачке Паланке.
Поједини мештани Карађорђева послали су нам фотографије са бројним гомилама огранака и констатацијом да више од месец дана после невремена село ружно изгледа, али се и питају ко треба да уклони грање? Одговор на ово питање није лако дати, јер у локалној самоуправи кажу да је званично цело село у власништву Војске Србије, односно у надлежности Министарства дбране, а огранком у Карађорђеву управља Војна установа „Моровић”.
По нашим сазнањима, већ извесно време ради се на постизању договора између министарства и локалне самоуправе, јер ако је земљиште са инфраструктуром војно, људи који живе у Карађорђеву су грађани општине Бачка Паланка која мора да се и стара о њима.
- Санирање последица невремена највећим делом обавили су наши радници - каже за „Дневник” Бошко Мијатовић, директор ЈКП „Комуналпројект”.- Село је неколико дана било без струје, а воду смо мештанима обезбеђивали рестрикцијама, јер је радио агрегат, и путем цистерни. Наши радници су исекли 60-так оборених великих стабала, грање сложили на гомиле које никоме физички не сметају, а то значи да је све функционално, али још увек није и естетки сређено. Мислим да је тако боље него да све буде естетки под конац, а да инфрастркутура не функционише. Биће и то очишћено, али чекамо машину за сечење грања како се не би огранци бацили на депоније, или палили. Овако ће се све искористи за брикете и огрев. Стабла смо нудили мештанима и на крају они су моторкама исекли трупце и однели дрва за огрев, али смо ми купили оно што је остало. Такође, наши радници су за потребе поставља бетонских бандера копали рупе и лили бетонске стопе. Гледано чисто админситративно то није била наша обавеза, али смо то урадили како би се стање што пре санирало, а мештанима омогућио нормалан живот. То смо и урадили, а Карађорђево, са својим парковима биће поново лепо.
М. Суџум