ИЗВИЊЕЊЕ ИЗ „РЕАХЕМА” због НЕПРИЈАТНОГ МИРИСА који се ШИРИ СРБОБРАНОМ: Отпад није ишао у канал
СРБОБРАН: На примедбе грађана због ширења непријатног мириса, реаговала је србобранска локална самоуправа и алармирала све надлежне службе.
Утврђено је да непријатан мирис долази од отпадне воде са бившег постројења пречистача фабрике „Елан”, сада у власништву предузећа „Реахем”. Инспекције су наложиле хитно пражњење лагуна и забраниле даљу употребу.
Како је у изјави датој за Srbobrandanas.rs изјавила сувласница „Реахема” Наташа Радовић, није спорно да се шире непријатни мириси, али није ни тачно да ово предузеће трује грађане Србобрана, како се сугерише на друштвеним мрежама.
- Ми Србобран волимо, двадесет година послујемо овде и сматрамо се делом заједнице. Оно што желимо је, да се извинимо за грешку коју смо направили, а проблем непријатног мириса ће бити решен за десетак дана - рекла је Наташа Радовић. - Ми се бавимо делатношћу која подразумева коришћење органских сировина, а оне саме по себи, услед стајања, узрокују непријатан мирис. Такав мирис не значи да је материја отровна и да спада у загађиваче. „Реахем” производи суви пивски квасац и етил алкохол, свима је познато да у таквој производњи нема додавања никаквих хемикалија нездравих за човека и животну средину. Оно што је важно рећи грађанима, је да из Реахема ни један милилитар, било каквог отпада, није истекао у Велики бачки канал.
Она је тако демантовала да „Реахем” у канал испушта отпадну воду. Из Општине Србобран стигла је потврда да је забетониран извод који је служио за испуштање техничке и атмосферске воде. То су, по речима Наташе Радовић, потврдиле и инспекцијске службе.
„Реахем” није и не може бити загађивач, јер у отпадној води нема никаквих хемијских супстанци, dеtеryеnata, фекалија или било ког санитарног отпада - тврде у овој фирми. То поткрепљују лабораторијске анализе које су затражиле инспекцијске службе, а обављене су на Природно-математичком факултету у Новом Саду. Анализе је радио и „Реахем” самоиницијативно на Пољопривредном факултету – одељење за агрохемију, као и на Институту за ратарство и повртарство.
- Ове институције су потврдиле да је садржај у одлагалиштима техничке воде, земљаним лагунама, сличан неком оплемењивачу земљишта, јер има велики број хранљивих материја које одговарају узгоју пољопривредних култура. Сем присуства мириса, није било никаквог загађења нити угрожавања грађана. Такође је потврђено да отпадне воде из одлагалишта нису завршиле у каналу, и да је вода у њему онаква каква и треба да буде - истакла је Наташа Радовић.
Извињење због непријатности је Србобранцима упутио и директор компаније Зоран Радовић, који објашњава да вода која је стајала у одлагалишту има примесе квасца, који након дужег стајања испушта тежак мирис. Проблем је настао јер је вода у лагунама остала дуже него што је планирано.
- Привремено нам је забрањено одлагање воде и наложено пражњење постојећих земљаних лагуна. Последњих дана смо радили на томе, узбуркана је течност и зато се поново могао осетити појачан мирис. Одређена количина је извађена на ивицу лагуне, сад се осушила и предстоји нам вађење ритске замље како би остаци били прекривени. Лагуне се затрпавају до те мере да остатак муља у њима не шири непријатан мирис, и тако остаје док се не нађе начин да се адекватно користе без ширења непријатних мириса. За тај посао је довољно десетак дана, ако се временски услови не погоршају - рекао је директор Радовић.
У току је изградња крова над одлагалиштем, а биће постављене и фолије које спречавају ширење мириса. Кад инспекцијске службе установе да је проблем отклоњен, одлагање воде ће морати да се реши на други, прихватљив начин, што је уосталом и обавеза свих предузећа до краја 2025. године. У договору са ЈКП „Градитељ” Србобран, биће решено убудуће одлагање дела отпадних вода, које ће завршавати на депонији, док ће остатак бити одвожен у биогасну електрану у Лукићеву код Зрењанина.
- Нама није у интересу да будемо на лошем гласу код Србобранаца, 35 људи одавде ради код нас. Ми разумемо реакције становништва, ни нама не би било пријатно да се такав мирис осети у нашем дому. Грађани не заслужују да, због неког посла који се обавља у локалном предузећу, трпе непријатности тог типа. Искрено се извињавамо што смо то изазвали - поручио је Србобранцима дирекор „Реахема” Зоран Радовић.
В. Х.