Изложба патуљастих цверглана у Старој Пазови
Патуљастих кокинкина или цверглана, како их народ зове, све је мање по војвођанским двориштима.
Зато су се љубитељи ове украсне живине удружили у Клуб љубитеља и одгајивача патуљасте кокинкине.
Средином 19. века Кинески цар је у знак добро успостављених односа са Немачком, ћерки немачког краља поклонио пар патуљасте украсне живине. Од тада постоји велика традиција гајења у Европи, нарочито у Панонској низији где је свако двориште имало по неколико примерака. У једном таквом у Војки, код одгајивача Мирослава Опријана одржана је изложба ове украсне кокоши.
„Сви овде на изложби су по другарској основи“, каже домаћин. „Дружимо се, коментаришемо примерке, размењујемо искуства. Није битно ко је победник, важно је да се окупљамо.“
На изложби су посетиоци могли видети 17 од 26 боја колико постоји у свету код ове живине. Излагало је 10 излагача којих је по речима Дарка Радаковића из Асоцијације одгајивача ситних животиња у Србији све више:
„Највећу популарност овај хоби доживљава последњих седам- осам година где одгајивачи масовно купују примерке не жалећи ни времена ни новца ни километраже да оду чак и у Немачку или Швајцарску да би добавили примерке од познатих европских одгајивача“, каже Радаковић.
Изложби је присуствовао и председник Асоцијације одгајивача ситних животиња у Србији Сандар Ђорђевић који подржава и овакве иницијативе у популарисању овог хобија.
„Потрудићемо се сви заједно да код надлежног министарства побудимо исту жељу да се овакав начин одгоја ситних животиња промовише и даље и да њихов слух за овакав начин одгоја буде на вишем нивоу.”
Сви присутни се надају да ће овакве изложбе макар мало допринети да се по нашим двориштима поново шепуре ови пернати лепотани.
Б. Петровић
Пројекат „Стара Пазова на длану“ реализовала је „Панонија медиа“ у сарадњи са „Дневником“. Ставови изнети у овом тексту нужно не изражавају ставове локалне самоуправе, која суфинансира пројекат.