Из Хоџићевог газдинства годишње 500.000 литара млека
БАЧКО НОВО СЕЛО: Једна мала општина, као што је Бач, може да се похвали да има пољопривредно газдинство које је прво у Србији по производњи млека,
а тринаесто чак и у конкуренцији компанија којима је производња млека основна делатност. То је, између осталог, констатовао и председник Бачке општине Драган Сташевић приликом посете фарми музних крава Сенада Хоџића у Бачком Новом Селу. Дневно се овде произведе око 1.800 литара млека, или прерачунато годишње се тржишту испоручи преко пола милиона литара млека.
– Тренутно фарма броји 215 крава, а располажемо са најмодернијом опремом за мужу, дигиталним системом управљања, а водимо евиденцију о сваком грлу, па су нам ти подаци доступни у сваком тренутку – упознао је председника општине и његове сараднике Сенад Хоџић, иначе потпредседник Удружења произвођача млека Србије. Пласман млека је обезбеђен, јер је млеко произведено у Бачком Новом Селу без афлатоксина, што је потврђено и анализом чији је резултат власник презентирао гостима, а пише: 00,00.
Сташевић је истакао да је Хоџићу, због броја музних крава по праву пречег закупа припало 165 хектара државног пољопривредног земљишта кога у бачком општинском атару има око 7.000 хектара. Надлежни кажу да овај пример из Бачког Новог Села треба да буде охрабрење свима, а посебно младима, да се упусте у овакву производњу и остану у овој малој и неразвијеној општини, уместо што одлазе у иностаранство или веће средине у Војводини. За сада у целој општини са око 14.000 становника има 4-5 већих произвођача, фарми, односно пољопривредних газдинстава која производе значајније количине млека.
Ово је потврда да произвођачи млека имају добре услове у нашој општини – нагласио је Сташевић и додао да ће локална самоуправа и даље чинити све да помогне људима који желе да раде, односно који желе да своју и судбину ове средине и државе узму у своје руке првенствено иницијативом и вредноћом. Домаћини су констатовали да је ово први пут да један председник општине Бач посети њихову фарму, да уђе у шталу, да се интересује за услове привређивања, проблеме, односно да похвали сточаре за успешан рад и захвали због успешног пословања и на афирмацији ове средине у Србији.
М. Суџум