ИМПРЕСИВАН ОБЈЕКАТ ДВОРЦА У СРПСКОЈ ЦРЊИ ЗАНИМЉИВ ФИЛМАЏИЈАМА, А СПОРНО ИМЕ ПРОМЕЊЕНО
СРПСКА ЦРЊА: Влада Србије донела је одлуку о промени назива Дворца Нојхаузен у Српској Црњи. Овај споменик културе убудуће ће се звати само Дворац у Српској Црњи.
Како се наводи у образложењу одлуке, назив је промењен пошто је неодговарајуће да у њему стоји име наручиоца градње Франца Нојхаузена, високог официра немачке окупационе војске, обавештајца и генерала, који је током Другог светског рата био представник окупатора, а после рата осуђен на казну вишегодишњег затвора.
До хапшења, у августу 1944. године, Франц Нојхаузен је био опуномоћеник Трећег рајха за привреду у Србији. Контролисао је све економске, индустријске и токове новца. За време окупације су га пратиле гласине да је сваке године Херману Герингу носио исти рођендански поклон – златну полугу од 14 килограма.
Пре пет година, Влада Републике Србије је Дворац у Српској Црњи прогласила за споменик културе. Ово је једини дворац на подручју Баната који је подигнут за време Другог светског рата, у периоду од 1941. до 1943. године, за потребе високог официра немачке окупационе војске, а последњи у низу подигнутих двораца у Војводини, који се граде у периоду од 18. века.
Налази се у Српској Црњи, поред главног пута који води за Румунију, на око пола километра од граничног прелаза. Окружен је парком и саградио га је немачки обавештајац и генерал Франц Нојхаузен, коме је дворац требало да служи као летњиковац за одмор и лов.
Српска филмска асоцијација је својевремено препоручила Дворац у Српској Црњи као место погодно за снимање филмова и серија. „Свиђа нам се чињеница да је дворац задржао свој изворни луксузни изглед, како изнутра, тако и споља. То ову монументалну грађевину чини једном од најбоље очуваних вила Војводине“, објавила је Српска филмска асоцијација.
Прошле године су у овом дворцу снимане сцене за нови домаћи филм и ТВ серију „Што се боре мисли моје“ редитеља и сценаристе Милорада Милинковића. Ово филмско остварење прати последњих седам дана живота кнеза Михаила Обреновића уочи атентата који је променио будућност Србије.
Власник дворца је Општина Нова Црња и он је раније био у закупу, али се та прича неславно завршила. У овдашњој Туристичкој организацији кажу да је дворац сада слободан и да би, уколико се нађе адекватан закупац, могао да буде изнајмљен. Могуће га је и посетити, уз prеthodnu најаву Туристичкој организацији.
Ж. Балабан