Градска вода Стапарцима до Ђурђевдана, Дорословчанима до лета
СОМБОР: Мада на словенском југу нема онај значај који је имао стотинама година као град, било да је у питању привреда или култура и уметност, Сомбор готово никада није занемаривао свој комунални напредак без обзира која је власт у питању, што се поготово види у снабдевању овдашњег становништва водом, али и бригом о отпадним водама.
Тако је, мада песмама опевана артешка вода из копаних бунара, замењена буштинама на Јарошу, на којем је изникла и фабрика воде. Приде се овај град може похвалити да се, захваљујући визионарима са средине друге половине 20 века, налази међу свега три српске локалне самоуправе које своје отпадне, канализационе воде, третирају у правом и ефикасном Уређају за отпадне воде (УПОВ), који је подигнут у некада салашком, а сада приградском насељу Роковци.
Да не би само становници града били привилеговани, још почетком овог миленијума ушло се у доградњу фабрике воде на Јарошу, која је након завршених радова и опремања 2014. године, са 200 секундних литара удвостручила свој прерађивачки капацитет на 400, што је створило предуслове да „градску воду” добију и житељи околних села. Тако је у само неколико последњих година, на варошки водовод већ прикључено Кљајићево, Чонопља и Светозар Милетић, убрзано се поставља доводник ка Станишићу са планом проширења ка Риђици, а колико ове године, квалитетну и хемијско – биолошки беспрекорну воду из фабрике воде требали би да добију и становници Стапара и Дорослова. Управо тим поводом је сомборски градочелник Антонио Ратковић, заједно са директорком ЈКП „Водоканал” Јасмином Бобић обишао такозвану бустер станицу у Стапару, својеврсни потискивач у водоводној мрежи, где су у току завршне провере пред пуштање овог постројења за пијаћу воду у рад.
Приликом обиласка тог објекта, градоначелник је истакао да је поготово од 2016. године водоснабдевање високо на листи приоритета локалне самоуправе, те да ће изградња овог резервоара и црпне станице у Стапару омогућити да ускоро становници Стапара и Дорослова добију пијаћу воду.
– Да бисмо дошли до ове фазе изградње бустер станице било је, пре свега, потребно проширити капацитете фабрике воде Јарош у Сомбору, одакле ће и пијаћа вода долазити доводницима до Стапара – рекао је Ратковић, наводећи као битну чињеницу и то да је комплетна нова водоводна мрежа постављена у Дорослову. – Такође, у протеклим годинама урађен је доводник од Сомбора до Стапара, до ове бустер станице, а од ове бустер станице доводник иде ка Дорослову.
Значај оваквог ништа мање замашног пројекта, изградње нове сеоске мреже, огледа се у томе да су управо поодавно дотрајале секундарне водоводне мреже бивале узрочник својеврсне контаминације нетретиране воде из, ионако плитких и неодговарајућих сеоских бунара, због чега је у готово целој Војводини неретко долазило до забране кориштења воде за пиће и припрему хране.
Бездан снабдева и комшије
Када су у питању удаљена североисточна сомборска села, решење водоснабдевања је пронађено у модернизацији фабрике воде у Бездану, те изградњи нове у Бачком Моноштору, које послују у оквиру најмлађег комуналног предузећа у сомборској локалној самоуправи ЈКП „Водовод“ Бездан. Из безданске фабрике воде се, поред житеља тог села, квалитетном пијаћом водом снабдевају и у Колуту и Бачком Брегу.
– Анализе су завршене, пробни радови су такође завршени и очекујемо да у наредном периоду буде пуштена пијаћа вода – поручио је градоначелник Ратковић. – Становници Стапара ће у мају почети да добијају воду из фабрике воде Јарош из Сомбора, док би становници Дорослова дошли у такву прилику почетком лета.
Градоначелник је подсетио да је изградња стапарске бустер станице финансирана из buyеta Града Сомбора и из buyеta Покрајинског секретаријата за пољопривреду, водопривреду и шумарство.
М. Миљеновић