Град Сомбор ће плаћати талентоване програмере
Према речима директора Гимназије, Ласла Фекетеа, атмосфера неизвесности око добијања одобрења ресорног Министарства просвете за отварање информатичког одељења је умногоме кумовало поразном резултату тестирања, али овогодишња слика је добила далеко бољи рам.
СОМБОР: Недавна одлука Градског већа да одобри 690.000 динара за формирање информатичког одељења у Гимназији „Вељко Петровић“, намењених за набавку опреме потребне за верификацију информатичког одељења, поново је пробудила наду да ће и најугледнија сомборска средња школа коначно ући у круг оних просветних установа које имају рачунарска одељења намењена посебно надареним младим информатичарима. Наиме, било је предвиђено још прошле године да ово одељење заживи, али су сомборски „мали“ матуранти намерни да упишу овај смер жестоко подбацили на специјално припремљеном тесту, на коме је од њих 37 „зелено светло“ добило свега троје, што је било недовољно да би овај овај образовни профил заживео.
Према речима директора Гимназије, Ласла Фекетеа, атмосфера неизвесности око добијања одобрења ресорног Министарства просвете за отварање оваквог одељења је умногоме кумовало поразном резултату тестирања, али овогодишња слика је добила далеко бољи рам. Тако је у сарадњи са Центром за развој образовања „Планета“ сомборска Гимназија већ кренула у припрему младих информатичара, а недавна одлука варошких већника да одобре средства намењена отварању информатичког одељења је у себи садржала и клаузулу по којој је обезбеђено и 320.000 динара за рефундирање трошкова родитељима 20 ученика са територије града Сомбора који остваре успех за упис у одељење, а који се додатно припремају за упис на овакав начин. Како кажу у овдашњој Гимназији, главни циљ је да макар 15 ученика прескочи високо постављену лествицу знања, пошто је то минимални број ученика са којима овакво одељење може заживети.
Припрема за тест који је својим високим стандардима прошле године донекле затекао, не само, сомборску Гимназију је организована удва модула, од којих је први који обухвата 28 часова бесплатан за све пријављене, док други од 72 часа стаје 16.000 динара, плативих на четири месечне рате. Мада је ова сума несумњиво велика ставка у кућним buyеtima Сомбораца, одлука овдашњих власти да рефундира трошкове оним родитељима чија деца успешно положе тест, можда је и најбољи мотив ученицима да приону на стиацање знања која ће им омогућити проходност за образовање у најбрже растућој научној грани.
М. Миљеновић