Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Фрушком гором после 200 година поново шетају бизони

31.03.2022. 13:44 13:46
Пише:
Фото: НП Фрушка гора

Након реинтродукције европског јелена и  интродукције муфлона, у Национални парк Фрушка гора пре три дана стигли су и европски бизони, врста животиња која је до недавно била потпуно заборављена на овом подручју.

Сматра се да је последњи бизон у нашој земљи одстрељен пре више од 200 година, а Фрушка гора је једино место на Балкану на којем поново почињу да се размножавају ове и данас фасцинантне животиње, саопштио је НП Фрушка гора.

Пре скоро 100 година, европских бизона је у Европи било свега педесетак. Крајем следеће године када се заокружује век од почетка борбе за њихово очување, стручњаци процењују да ће их на истом простору бити више од 10 хиљада. Један мужјак и четири женке пореклом из Пољске, већ трећи дан живе у свом новом дому, на Фрушкој гори.

„Пуштање ових бизона у карантински део који је припремљен раније за њихову адаптацију, је велики догађај не само за НП “Фрушка гора” већ и за целу Србију. Пре 5 година када смо посетили неколико резервата европског бизона у Европи, били смо фасцинирани не само величанственошћу ових животиња и њиховим значајем за еко системе, већ и тиме колика су туристичка атракција. И пожелели смо то и у нашој земљи. Идеја и жеља су се родиле брзо али смо приступили припремама овог развојног Пројекта  врло пажљиво и студиозно. Захваљујући првенствено Влади Републике Србије која је стала уз нас и подржала нашу иницијативу, као и Министарству заштите животне средине и Министарству пољопривреде ево, дочекали смо дан када су из Пољске стигли европски бизони и сада их заједно гледамо у четрдесетодневном периоду карантина и адаптације, након чега ће и грађани моћи да их виде и доживе исто“, не крије задовољство Радослав Крунић, директор НП “Фрушка гора”.

У prеthodnim годинама, јединке ових бизона пажљиво су биране од стране највећих светских и европских стручњака животињске генетике и очувања природе, који су из Пољске стигли у пратњи како би помогли стручним лицима из ЈП "Национални парк Фрушка гора" да цео процес прође беспрекорно. Цео њихов транспорт је помно праћен, као и испуштање у унапред припремљени простор на Фрушкој гори.

„Дивно је видети их двадесетчетири сата након транспорта да су смирени и да се у новој средини понашају као да су одувек ту. Ово су младе јединке, мужјак је стар две године, док су женке узраста од две до три године. То значи да ће ускоро сви бити потпуно полно зрели, те су неке процене да би сте прву младунчад могли добити већ за можда годину дана, највише две“, рекла је Ванда Олек Пиасечкаса, професорка на Универзитету у Варшави, која је водећи светски стручњак за европског бизона.

Професорка Ванда Олек Пиасечкаса је  заједно са колегом из Шпаније, обишла  место на Фрушкој гори у ком су новопристигли бизони смештени и где ће даноноћно бити праћени 40 дана, након чега ће тек бити могуће да их уживо виде грађани Србије и сви посетиоци нашег најстаријег Националног парка.

„Ја сам пре пет година први пут дошао на такозвано извиђање терена и процењивање да ли је овај део природе подобан за узгој европског бизона. Сада сам се вратио да сведочим реализацији овог фантастичног пројекта, али и да подсетим да су ово велике и дивне животиње које много доприносе очувању природе те, ма колико сви једва чекали да их видите, будите стрпљиви док се оне саме прво не адаптирају, што је најбитније. Лепо се хране данас (првог дана од свог доласка) што значи да нису под стресом и ови Пољаци могу полако већ да стварају српско порекло“, нашалио се Фернандо Моран Кастиљо, руководилац шпанског пројекта Центра за очување европског бизона.

Овај међународни програм иначе, потекао је од доктора биологије Срђана Димитријевића и директора ЈП "Национални парк Фрушка гора” чиме су покренути идеја, потом донација доктора Димитријевића и данас реализација за првих пет јединки бизона за почетак пројекта њиховог очувања и промоције.

Пише:
Пошаљите коментар