Други „Бечеј фолк фест“ окупио извођаче из десет земаља
БЕЧЕЈ: Централни градски трг у Бечеју ових дана је у вечерњим сатима стециште не само суграђана, већ и бројних комшија, који долазе да виде и чују културно-уметничка друштва из десет земаља у оквиру другог међународног „Бечеј фолк феста“.
Председник општине Бечеј Драган Тошић приредио је пријем за госте, на ком су размењени поклони. Четворочлане делегације гостију предводили су у име домаћина председница КУД „Ђидо“ Снежана Секулић и уметнички руководилац Горан Думановић, а гости су се захвалили на дочеку.
Пре свечаног отварања, учесници фестивала су у дефилеу, на чијем челу је била једногодишња Марија Мишковић, прошетали тргом и на платоу испред Градске куће представили се мини извођењем из свог богатог репертоара. Тако је сваког дана пре концерта који почиње од 20.30 сати.
-Половином јуна смо на овом истом тргу организовали „Бечеј ноћу“, првог августовског викенда смо крај Тисе одржали Фестивал на води „Тандербал“, а ево нас поново на тргу да уживамо у традиционалној игри и песми народа десетак држава у оквиру атрактивне манифестације „Бечеј фолк фест“. Имаћемо четири вечери разигран и распеван трг, а током дана трудићемо се да гостима, дружећи се са њима, што више приближимо наш град и људе у њему. Имајући у виду масовност на тргу, трудићемо се да наредних година све буде још успешније - рекао је приликом свечаног отварања фестивала у понедељак увече први човек бечејске општине Драган Тошић.
Први су се представили гости из Босне и Херцеговине, КУД „Литва“ из рударског Бановића, које постоји већ 72 године и кроз које је прошло преко 2.500 младих. Гости из бугарског града Пазарчика гаје већ 56 година традицију своје Тракије, али и других крајева Бугарске. Поред игре, истакли су се и песмом. Грчку је представило друштво „Лити“ из Солуна, које ове године обележава четири деценије, а уз фолклор негују љубав према књизи, јер имају библиотеку од преко 1.500 књига, љубав према ликовној уметности, пошто имају школу сликања и сви су хуманитарци, јер сарађују са градском болницом Ахепа на добровољном давању крви.
Фолклор јужне Италије показао је ансамбл „Ри Уаланегли“ из Понтеландорфа, а ансамбл „Цануна Апусенилор“ дошао је из Трансилваније у Румунији.
Синоћ су трг испунили играчи из далеке Колумбије, и много ближих Македоније и Хрватске. Вечерас ће се на сцени појавити КУД „Пасјанка“ из истоименог села крај Гњилана на Косову и Метохији, бечејски МКД „Петефи Шандор“, Македонци и Мађари, а сутра ће моћи да се виде, поред домаћина „ђидоваца“, представници Мађарске, Македоније и Румуније.
В. Јанков
Пројекат „Пером и објективом кроз Бечеј” реализовала је „Панонија медиа“ у сарадњи са „Дневником“. Ставови изнети у овом тексту нужно не изражавају ставове локалне самоуправе, која суфинансира пројекат.