Дан победе над фашизмом обележен широм Војводине
Дан победе над фашизмом 9.мај, обележен је јуче полагањем венаца на спомен обележја антифашистичке борбе. У центру Кикинде су положени венци на споменик жртвама фашизма и одата почаст страдалницима Другог светског рата.
Венце су положили представници Градске управе Кикинде са заменицом градоначелника Босиљком Срдић и чланом Градског већа Миодрагом Булајићем, начелник Севернобанатског управног округа Никола Лукач, представници СУБНОР-а Кикинде, Амбасаде Руске Федерације у Београду, удружења српских ратних ветерана, породица погинулих у ратовима деведесетих година, политичких странка и грађани.
Почаст онима који су извојевали победу над фашизмом одао је први секретар Амбасаде Руске Федерације Сергеј Лашчук, који је с породицом боравио у Кикинди.
„Важно је да се памти оно што се десило током Другог светског рата. Мој деда био је учесник тог страшног рата, а победу је дочекао као мајор. Памтим потресне детаље његових сведочења о ратним страхотама. Драго ми је што смо се окупили да заједно обележимо Дан победе над фашизмом и одамо почаст жртвама које су биле страшне, како руског тако и народа бивше Југославије“, рекао је Лашчук.
Потпредседник СУБНОР-а Кикинде Лазар Демић је констатовао је да је пре 73 године, стигла дуго очекивана слобода.
„У Другом светском рату учествовала је 61 држава. Ратним сукобима било је обухваћено око две милијарде људи. Рат је вођен на територији 40 држава. Срби су, после народа Совјетског Савеза, затим Пољака и Јевреја страдали највише. Државна комисија Југославије је утврдила да је то чак 1,7 милиона изгубљених живота. Нећемо да пропустимо да кажемо да је погинуло око 1,2 милиона Срба. Од 12 милиона заточених људи широм Европе у логорима смрти, половина страдалих су били Јевреји. Можемо данас оставити једну поруку да је наш ослободилачки покрет донео мирнији период, а већ 73 године живимо у једном сигурном миру“, рекао је Демић.
Након комеморативног скупа, Градски одбор СУБНОР-а Кикинде је свечаном академијом обележио јубилеј 70 година од оснивања ове организације, на којој је о значају победе над фашизмом и раду СУБНОР-а говорио председник ГО СУБНОР-а Ненад Димитријевић, а изведен је и пригодан програм. Димитријевић је подсетио да је главни задатак био да се после рата обнови разрушена земља, да се сачувају традиције народноослободилачких ратова и обележавају сви важнији датуми.
У сали Скупштине општине Шид одржана је свечана седница поводом Дана победе над фашизмом. Поред СУБНОР-а и локалне самоуправе, организацији се придружило Удружење српско-руског пријатељства. Председник СУБНОР-а Ивица Степановић говорио је о значају Дана победе над фашизмом не само за народ овог краја, Србију, већ и за целу Европу. Председник СО Шид Велимир Ранисављевић говорио је о страдању своје породице и подсетио на недела фашистичких хорди уперена против Срба, Јевреја и Рома, додавши да нигде у свету није било таквих злочина као што их је било на овим српским просторима.
Професор Душан Лукић изложио је податке о броју жртава, указујући на допринос Србије борби против фашизма, те опомињући да историчари и новинари треба да се супротставе свим покушајима у окружењу и свету који изврћу истину релативизујући усташке и друге фашистичке злочине.
Председник Друштва српско-руског пријатељства Мића Ђукић у сарадњи са школама са подручја Шида, спровео је литерарни конкурс за ученике, везан за Дан победе. Учествовали су ђаци из Шида, Сремске Митровице, Руме, Новог Сада и Београда. У част победе над фашизмом деци су додељена признања, похвале и награде.
У другом делу свечаности сви учесници су посетили споменик палим борцима подигнут на шидском православном гробљу, где су бројне делегације положиле венце.
Интонирајем две химне, бивше „Хеј Словени“ и садашње „Боже правде“, почела је јуче свечана седница СУБНОР-а општине Бечеј, поводом 73. годишњице од дана потписивања капитулације фашизма у Другом светском рату, 70 година од оснивања СУБНОР-а и поводом Дана Европе.
Покрајински СУБНОР је на препоруку Општинског одбора уручио осам повеља, како је нагласио члан руководства борачке организације у Бечеју Милан Башић, заслужним организацијама и појединцима за изузетан допринос у раду, афирмацији и унапређењу СУБНОР на локалном нивоу. Вредно признање припало је Савезу самосталних синдиката Србије општине Бечеј, Општинском удружењу пензионера Бечеј, Градском позоришту Бечеј, Илинки Коларов и Стевану Поповићу из Бачког Градишта, Николи Узелцу, Михајлу Шевићу и дописнику листа „Дневник“ Властимиру Јанкову из Бечеја.
Чланови су обавештени да су представници борачке организације недавно посетили председника општине Бечеј Драгана Тошића и да је договорено да ће се постепено обнављати спомен - обележја на територији читаве општине, а сви значајнији датуми антифашистичке борбе на достојан начин обележавати.
У обележавању Дана победе над фашизмом у Белој Цркви учествовао је и Игор Бојко, други секретар Амбасаде Руске Федерације у Београду чији је домаћин био председник општине Дарко Богосављевић. Бројне делегације положиле су венце и цвеће на споменик војницима Црвене Армије, ослободиоцима Беле Цркве.
„Данас имамо још један разлог да се сетимо да Русија и Србија имају заједничку историју и да смо заједно победили фашизам. Војници Црвене армије и Југословенске народноослободилачке армије победили су највеће зло и тиме поставили темеље данашње савремене Европе. На нама је да дамо допринос њиховој победи, да посећујемо гробове, чувамо успомену на њих и да не дозволимо нове појаве фашизма. Драго ми је да видим младе и поручујем им да само онај ко зна своју прошлост, има будућност“, рекао је Игор Бојко.
Екипа „Дневникових” дописника