Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Чарда Харчаш – спој старог и новог Апатина

12.01.2022. 16:14 16:22
Пише:
Фото: Архива Дневника

АПАТИН: У склопу изградње укупне путне мреже у Србији, није заобиђена ни апатинска општина- за грађане су посебно важне саобраћајнице Купусина-Бачки Моноштор и Апатин - Сомбор.

Председница општине Апатин Дубравка Кораћ потврђује да грађани могу видети како се завршавају деонице везане за Купусину, што је био и остао приоритет локлане самоуправе, док следи реконструкција сомборске трасе.

- То је посебно важно, јер ће тако грађани на најбољи начин бити везани за међународне коридоре који их спајају са целом Србијом и Европом, као и будућом саобраћајницом, жилом куцавицом Војводине, Бачки Брег – Кикинда, односно од мађарске до румунске границе - истакла је Кораћева.

За апатинску општину, важно је да искористи потенцијал Дунава као важног путног правца, а председница општине сматра да је изузетан значај паневропског Коридора 7, „речног ауто-пута“ који спаја велики део европског континента и пружа неслућене могућности развоја, транспорта људи и роба.

-  Апатин је на средини тог воденог тока, централна тачка друге највеће европске реке и морамо максимално користити тај потенцијал. За наш крај то су далеко веће могућности речне марине, пристана, бродоградилишта, новог развоја речног туризма - истиче ДУбравка Кораћ.

Туризам је велика развојна шанса Аптина, али недовољно искоришћена. Општина планира да обнови чарду Харчаш, што спада у важне привредне и туристичке планове.

-Чарда Харчаш треба да постане место споја старог и новог Апатина, од настанка града „Улмских кутија“, чамца „Апатинца“, најстаријих мапа на којима је насеље, па све до данашњих дана. Биће то модеран објекат са туристичким и едукативним садржајима, као и прва тачка посете резервату Горње Подунавље и нова важна тачка на мапи Војводине и Србије - каже Дубравка Кораћ.

У плану је и изградња визиторског центра, а према речима председнице апатинске општине, Апатин је окружен Горњим Подунављем, што му даје велике природне предности.

- У светским оквирима „Европски Амазон“, једна је од највећих оаза недирнуте природе, а ми ту чињеницу не користимо довољно. Примера ради, Копачки рит прода преко 40.000 улазница годишње, што значи да толико посетилаца обиђе ово заштићено подручје. Ми морамо бити значајан део тога - сматра Кораћева.

Општина тренутно ради на привлачењу нових инвеститора, промоцији Слободне зоне, Дунава, близине две границе са ЕУ земљама.

- Најважнија је путна мрежа и од посебног значаја будућа саобраћајница од Сомбора до Кикинде која излази на ауто-пут Е75. Трудимо се да у свим сегментима унапредимо живот у граду и селима. Велика је ствар што су реновирани вртићи и на томе се неће стати. Посебан пројекат је зелена пијаца у Сонти, где су припремни радови у току. Мештани Пригревице ће имати православну цркву у свом месту - напомиње Кораћева.


За сада 19 кућа младим паровима

Општина Апатин је здушно стала уз програм Владе Србије, да се обезбеди куповина кућа на селу за младе породице.

- Тренутно предњачимо у тој акцији, јер до сада су држава и општина купиле 19 кућа за оне младе парове који хоће трајно да живе на селу, и та бројка ће и даље да расте, јер то нам је и важан стратешки циљ- истиче Дубравка Кораћ.


У prеthodnom периоду изграђене су јаслице за 80 најмлађих, реновирана три вртића, последњи у Сонти ове јесени.

- Сву пажњу усмеравамо на школски систем, то је основа развоја Апатина и проиритет, јер ако имате добре школе и образовање, људи имају подстицај да децу одгајају овде. Планирамо да постанемо један од најмодернијих образовних система у земљи. Мислим да томе могу и лично много допринети јер сам и сама радила у просвети и знам који су све били проблеми и како их треба превазићи- напомиње председница апатинске општине.

Програм за средње школе су унапређење школских капацитета, увођење нових смерова који ученицима обезбеђују будућа занимања. Ту је и подршка од 5.000 динара месечно за одличне ученике, као и 3.000 месечно за социјално угрожене, 100 одсто субвенционисан превоз за ученике апатинских школа, субвенционисана места у Дому ученика, са потпуно покривеним трошковима смештаја и исхране. Све то, чини се већ даје резултате. После 10 година  први пут је више деце уписало средњу школу у Апатину него у Сомбору, истиче  Кораћ.

Поред средњошколских стипендија, које су највише у Србији, напомиње председница апатинске општине, обезбеђују се и студентске. Потписано је 150 нових уговора за стипендирање. Некад су стипендије много касниле, међутим, то више није случај, и сада стижу на време, а при томе су и увећане. Стога је важно оснивање ресурсног центра за апатинске студенте који би да се врате и запосле у својој општини где су рођени.

М. Стакић

Пише:
Пошаљите коментар