ТРИ ПРЕДУЗЕЋА У ЗРЕЊАНИНУ ОБУХВАЋЕНА НОВОМ УРЕДБОМ ВЛАДЕ СРБИЈЕ Централизовано власничко управљање; Ево која су то предузећа
ЗРЕЊАНИН: Влада Србије је новом уредбом регулисала могућност да јавна предузећа промене правну форму у акционарска друштва или друштва са ограниченом одговорношћу.
Законом о управљању привредним друштвима у власништву Републике Србије предвиђено је централизовано власничко управљање у складу са одређеним циљевима, попут очувања националних и стратешких интереса, очувања тржишта и заштите потрошача, одрживог управљања животне средине...
На списку предузећа које је Влада Србије побројала у новој уредби налазе се 42 предузећа од националног интереса, 75 предузећа од посебног интереса и још 15 у којима држава има мањински удео у власништву. На том списку су се нашла и три предузећа из Зрењанина.
У категорији предузећа у већинском државном власништву од националног и стратешког интереса нашло се и Водопривредно привредно друштво „Средњи Банат” у Зрењанину, регистровано као друштво с ограниченом одговорношћу. ВПД „Средњи Банат”, иначе, пре четири године било је предвиђено за приватизацију. Међутим, оно се и даље налази у државном власништву.
У категорији друштва капитала од посебног интереса је и предузеће за производњу обуће и за професионалну рехабилитацију и запошљавање особа са инвалидитетом „Стил” у Зрењанину. Као друштво капитала од посебног интереса на списку је Пољопривредна стручна служба Зрењанин.
„Политиком државног власништва утврђују се сврха и циљеви централизованог власничког управљања и унапређење корпоративног управљања у друштвима капитала, као и начин спровођења политике државног власништва у друштвима капитала”, пише у Закону о управљању привредним друштвима у власништву Републике Србије.
Централизовано власничко управљање спроводи се преко министарства надлежног за послове привреде и то „кроз праћење и унапређење система власничког и корпоративног управљања у друштвима капитала, доношење хитних мера у случају поремећаја у пословању друштава капитала и вршење других послова од значаја за власничко управљање, укључујући и сарадњу са осталим министарствима и другим државним органима”.
Текст и фото: Ж. Балабан