РЕГИОНАЛНИ КРЕАТИВНИ АТЕЉЕ У КАЊИЖИ Снажна, чиста уметничка опредељења
КАЊИЖА: Већ готово две деценије Регионални креативни атеље (РКА) у Кањижи гради мост између традиционалног и савременог културног стваралаштва.
Идеју за настанак ове установе дао је светски познати и награђивани позоришни уметник Јожеф Нађ, рођен у Кањижи 1957. године.
- Јожеф Нађ је сматрао да је за даљи развој стваралаштва важно да у будућности ствара у регији одакле је црпио своју тематику и уметничку инвенцију и да те вредности поново усађује у нашу регију. После обављања функције кодиректора највећег међународног позоришног фестивала у Авињону, 2006. године, тежиште свог рада ставио је у родну Кањижу - прича Едит Ердељи Тот, директорка РКА.
Од почетка рада, РКА је реализовао импресиван број пројеката, око 30-так садржаја годишње. Међу најзначајнијим остварењима сопствене продукције су позоришни комади Јожефа Нађа - „Схо-бо-ген-зо”, „Дужина 100 игала”, „Слика-сенка”, „Коцка” и „Азами”. Такође, установа је продуцирала и позоришни комад Денеша Дебреија „Мед Тисиног цвета”. После повлачење Нађа, установа наставља са радом у разним уметничким жанровима савремене уметности, ослањајући се пре свега на вредности истакнутих уметника шире регије.
- РКА суочава са недостатком средстава за набавку опреме, само кроз конкурсе има могућности. Реализовање програма је из више извора. Осим локалне самоуправе из разних домаћих и страних фондација и конкурса, а ефикасна је и сарадња са Сегединским регионом Академије Уметности Мађарске - каже Едит Ердељи Тот.
Установа сарађује не само са ОКУ „Кнесом”, већ и са другим институцијама, било у области организовања заједничких програма или у области коришћења сала.
- Пошто сала наше установе има ограничене могућности, на бини „Кнесе” организујемо догађаје са озбиљнијим техничким захтевима и већом публиком - објашњава саговорница. - РКА организује различите радионице и уметничке пројекте који подстичу младе да истражују сопствене креативне потенцијале. Увођењем програма који комбинују традиционалне технике с модерним приступима, млади се мотивишу да учествују и допринесу новим уметничким изразима.
За наредну годину, планови су већ јасно зацртани - у фокусу су уметничке радионице, концерти (класична музика, народна музика и савремена музика) и на представе (позоришне представе и књижевни догађаји). Поред професионалних позоришних продукција, наставља се подршка Драмској секцији у оквиру Удружења „Мисао-Знак” под вођством Грета Абрахама, као и Удружењу уметника „Стреамлет” из Кањиже, где се одржавају радионице за младе, потврђује директорка РКА. Посебно узбудљив пројекат за наредну годину је приказивање телевизијског филма „Луда бајка” снимљеног у општини Кањижа и широм Војводине.
- Данас, када праве уметности све ређе и ређе срећемо изузетно је важно деловање места са снажним и чистим уметничким опредељењима - поручују из РКА.
С. Иршевић