КАЊИЖА – СРЦЕ ТРАДИЦИЈЕ И КУЛТУРЕ НА СЕВЕРУ СРБИЈЕ Од новог хлеба до бербанских дана
КАЊИЖА: Шармантни градић на северу Србије, на обалама Тисе, није само бањско лечилиште познато по лековитим својствима воде, већ и центар разноликог културног наслеђа које се чува и негује кроз активности локалне заједнице.
Захваљујући Туристичком информативном центру „Hello Kanjiža“, традиција овог краја не само да опстаје, већ и привлачи посетиоце из различитих крајева света.
Туристички информативни центар посвећен је промоцији културно-историјског наслеђа кроз различите платформе. Њихова мисија је јасна – учинити богату историју Кањиже доступном и видљивом свима. „На нашем сајту посетиоци могу пронаћи детаљне информације о знаменитостима општине, укључујући опис, фотографије и тачну локацију. Ове знаменитости су обележене и на туристичкој карти Кањиже, а доступне су и у брошурама и промо материјалима. На друштвеним мрежама редовно делимо занимљиве информације о локалном културно-историјском наслеђу“ кажу у центру.
Сваки кутак Кањиже одише историјом. Етно куће у Малим Пијацама, Орому и Мартоношу представљају времеплов у традицију овог краја. У њима посетиоци могу осетити дух прошлих времена, упознати се са обичајима, рукотворинама и начином живота који се преносио с генерације на генерацију.
Кањижа се поноси богатом манифестационом сценом. Више од 300 манифестација годишње осветљава културну разноликост овог подручја. Најпосећеније су Дан Светог Стефана и Празник новог хлеба у Кањижи, Међународни Фестивал кукуруза, Фестивал ветрењаче у Орому и Бербански дани у Хоргошу. Све ове манифестације имају богат програм, заснован на српској и мађарској култури, објашњавају у Туристичком центру.
Ове прославе представљају спој традиције и савременог духа. Често се може видети како српски и мађарски фолклор коегзистирају на истим сценама, стварајући јединствено искуство за посетиоце. Манифестације често осликавају нашу културну разноликост и суживот, што публика и туристи подједнако цене, додају туристички посленици.
Културно-уметничка друштва у Кањижи играју кључну улогу у очувању локалних традиција. Њихови наступи нису само забава, већ и важан начин да се приче и обичаји овог краја пренесу будућим генерацијама. Њихови програми редовно се уврштавају у Календар манифестација, који је доступан на српском и мађарском језику.
Посебан акценат ставља се на укључивање деце у културне активности. Традиционално, деца школског узраста, нарочито у сеоским срединама, похађају фолклорне секције. Љубав према фолклору често их прати цео живот, кажу. Тако, традиција остаје жива кроз најмлађе, који постају њени амбасадори у будућности.
Кањижа улаже у младе уметнике и креативце. „Организујемо вашаре рукотворина где млади уметници имају прилику да представе свој рад. Такође, њихова дела редовно промовишемо на друштвеним мрежама,“ кажу у Туристичком информативном центру. Локална уметничка сцена је разнолика – од сликара и грнчара, до драмских редитеља и чак парфимера. Културно-образовни центар „Кнеса“ пружа додатну подршку младима, омогућавајући им да излажу радове у галерији или наступају на позорници, што је непроцењив корак за њихову афирмацију.
Рурални туризам Кањиже све више добија на значају, јер пружа аутентично искуство које повезује посетиоце са природом и традицијом. Угоститељи и локални предузетници, кроз своју понуду, оживљавају приче овог краја, нудећи посетиоцима јединствене укусе, мирисе и доживљаје. Кањижа је доказ да се традиција може успешно уклопити у савремене токове, стварајући простор у којем се култура не само чува, већ и активно развија.
С. Иршевић