Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ЗДРАВЉЕ НИЈЕ ПИТАЊЕ СТАРОСТИ Акција здравствених прегледа у суботичким селима

22.12.2024. 15:12 15:24
Пише:
су
Фото: subotica.com

Ове године, четрнаести пут заредом, Завод за јавно здравље Суботица, Црвени крст Суботица и Дом здравља Суботица удружују снаге у организацији ове значајне акције, која се спроводи са циљем да се руралним срединама понуди стручна помоћ и да се повећа свест о здрављу.

Акција која се током године реализује по месним заједницама Суботице има за циљ мобилисање становника на редовне здравствене прегледе, као и пружање савета о здравим стиловима живота.

Тимови стручњака из Дома здравља Суботица и Завода за јавно здравље Суботица долазе директно у руралне заједнице и пружају свеобухватну здравствену контролу. У току акције, сви заинтересовани грађани имају прилику да се подвргну низу прегледа: мерење крвног притиска, шећера и масноћа у крви, тест на присуство крварења у столици, а за жене и превентивни прегледи дојки. Такође, обављају се и мерења телесне масе и индекс телесне масе (БМИ), док нутриционисти пружају корисне савете о исхрани и здравим навикама.

Оно што ову акцију чини још вреднијом јесте сарадња са Оптимедом, који омогућава офталмолошке прегледе код дијабетичара и особа са хипертензијом. Употреба савременог Алатир система за снимање очног дна даје могућност детаљног увида у стање ока, што омогућава рано откривање и превенцију компликација хроничних болести попут дијабетеса и хипертензије. Ови прегледи, иако једноставни и безболни, могу значајно допринети превенцији озбиљних здравствених проблема.

subotica
Фото: subotica.com

Подаци прикупљени током ове акције говоре о важним изазовима са којима се суочавају руралне средине. Вишак килограма, па и гојазност, чести су пратиоци живота у селима, а статистике показују забрињавајуће резултате. Готово две трећине одраслих особа имају вишак килограма, док је 45% њих гојазно. С годинама, ризик од прекомерне тежине постаје све већи, а са њим расте и опасност од развоја озбиљних обољења попут дијабетеса и хипертензије.

„Акција је показала да са годинама живота расте број особа са вишком килограма и гојазних, што је посебно забрињавајуће јер гојазност повећава ризик за развој низа хроничних болести“, каже др Нада Косић Бибић, специјалиста социјалне медицине.

 „Важно је да препознамо ове ризике и да се понашамо превентивно. Мале промене у исхрани, физичкој активности и начину живота могу значајно унапредити квалитет живота.“

Здравље није питање старости

Занимљиво је да су најчешћи посетиоци ових акција старији суграђани, са просечном старошћу од 65,7 година. Упркос томе, забрињавајући је тренд пораста гојазности међу млађим генерацијама. Особе старости 46 до 55 година имају највиши просечан БМИ, док су млади људи, иако са нижим просечним БМИ, све више подложни гојазности. То нам јасно указује да здравље није само питање старости, већ и стила живота.

Иако бројни суграђани можда нису у потпуности свесни опасности које доноси вишак килограма, важно је указати на то да се ризици повећавају како БМИ расте. Здравље се мора пратити, посебно код особа са хроничним обољењима, а редовне контроле и превентивни прегледи кључни су за избегавање компликација.

subotica
Фото: subotica.com

“Сви ови подаци и резултати јасно показују да је здравље могуће контролисати и да су промене могуће у сваком узрасту. Иако превентивне акције често подсећају на озбиљност здравствених проблема, оне такође пружају могућност да се постигну конкретни резултати кроз једноставне промене. Редовна физичка активност, престанак пушења, здравија исхрана и контроле здравља могу учинити много за очување виталности и смањење ризика од озбиљних болести”, каже Косић Бибић и додаје:

„свака промена у правцу здравијих навика, ма колико била мала, може имати дугорочан утицај на квалитет живота“. Здравље је, на крају, резултат наших свакодневних избора. Стога, без обзира на то да ли живимо у великом граду или малом селу, важно је да се бринемо о свом здрављу и да препознамо тренутке када су потребне промене.

Акција „Селу у походе“ 2024. године показала је да је улагање у здравље не само могуће, већ и неопходно. Настављајући с овим радом и наредне године, „Селу у походе“ пружа прилику свима, без обзира на године, да препознају и унапреде своје здравље – јер право на здравље, попут здравог стила живота, не зависи од места пребивалишта.

С. И.

Пише:
Пошаљите коментар