ГАСИФИКАЦИЈА У СУБОТИЧКОЈ ОПШТИНИ Шанса за бољи живот за 14 хиљада домаћинстава
Почетак 2025. године доноси промене за грађане Суботице. И док се многи питају да ли ће бити гаса или не, становници 15 насеља у околини Суботице с поносом гледају како се решава деценијски проблем – гасификација њихових села.
Удружење грађана „Зелена оаза“ заједно са мештанима покренуло је петицију „1 динар за прикључак гаса“ у априлу 2024. године. Одлука је донета, одборници града Суботице су усвојили план, а инвеститор је „Србија гас“.
Крајем 2024.године одборници су усвојили Програм који предвиђа гасификацију 15 приградских насеља, чиме ће се променити свакодневица више од 14.000 домаћинстава. Пројекат је вредан 38.7 милиона динара, обухвата изградњу више од 500 километара гасовода и 7.5 километара магистралних гасовода. А како то заиста изгледа за људе који већ годинама чекају овакву промену?
Да подсетимо, пре више од 15 година, фирма „Телефонија“ започела је гасификацију насеља у околини Суботице. Радови су били скоро готови, а у три насеља дата је употребна дозвола за гасификацију. Међутим, након што је фирма отишла у стечај, цео процес стао је, а мештани су, деценијама, чекали да им се врати нада у бољи живот. Сада, захваљујући иницијативи „Зелене оазе“, гасификација се поново покреће, а овај пут уз подршку грађана, града, државе и компаније „Србија гас“.
Покретач иницијативе је 30-годишњи Михајло Ждрња, отац троје малолетне деце. Он верује да је његов Нови Жедник лепши од Париза, а одрастање на селу сматра привилегијом.
“За останак младих на селу важно је обезбедити услове за квалитетан живот, а гасификација је један од тих услова. Квалитет живота је директно повезан с тим да се смањи загађење и повећа доступност савремених енергената “, рекао је Михајло Ждрња, из Удружења грађана „Зелена оаза
Са увођењем гаса мештани верују да ће њихове заједнице бити квалитетније повезане и да ће привредна зона оживети, стварајући нове могућности за раст и развој.
“Само да подсетим, 1500 потписа смо имали од грађана Новог и Старог Жедника, Ђурђина дало подршку тој петицији. Ово нам је била болна тачка више од 15 година и у плану смо за инвестиције предузећа “Србија гас” и надам се да од средине године почињу и конкретни радови на изградњи и гасификацији насеља. Ово конкретно значи, да же млади да остану на селу”, рекао је Ждрња за
“Дневник”.
Иначе, град Суботица има 18 проградских насеља и планом су обухваћена она која раније нису гасификована, а ослањају се на план од пре 15 година.
"За јавно здравље је важно да се целокупна територија града гасификује, јер је опадање квалитета ваздуха током зиме евидентно. То је и најбитније да имамо бољи квалитете ваздуха, јер ложишта поно загађују, што је под утицајем промене климе све изаженије. Затим, привредни субјекти ће имати бенефита, као и ми обични грађани који желимо да покрено бизниш значи ће нам еколошки енергент. Да подсетимо, пре 15 година када се започињала ова прича грејање на дрва и угаљ је било јефтиније, али данас сада је то скупљи енергент, загађује се" наводи Ждрња.
Почетком године потребно је обавити низ припремних радова, као што је израда техничке документације и других пропратних радњи. Насеља која ће бити обухваћена гасификацијом укључују Бајмок, Стари Жедник, Нови Жедник, Чантавир, Вишњевац, Мала Босна, Хајдуково, Ђурђин, Горњи и Доњи Таванкут, Љутово, Рата, Биково, Бачко Душаново и Бачки Виногради.
Када се пројекат заврши, целокупна територија града биће покривена гасоводном мрежом, чиме ће се створити услови за живот у савременим, еколошки прихватљивим условима.
За многе породице, ово значи шанса за бољи живот. Гасификација је више од грејања – то је инвестиција у здравље, економију и квалитет живота.
С. Иршевић