Американци у Ковачици прво уживају у сликама па у штрудлама
КОВАЧИЦА: Самоуки сликари прославили су Ковачицу и допринели да постане светска метропола и престоница наиве, што је допринело да ову јужнобанатску варошицу походе туристи не само из наше земље него са свих меридијана.
У Ковачици је ове године забележена велика посета иностраних туриста, који крузерима Дунавом долазе до Београда и обавезно посећују Галерију наивне уметности Ковачица и Спомен дом Мартина Јонаша (1924–1996), који је уз Зузану Халупову (1925–2001) један од најпознатијих сликара наиве.
- Сваког месеца Ковачицу посети преко 1.000 иностраних туриста, највише из Америке. Они у дане викенда долазе из Београда, где стижу крузерима - истиче директорка Галерије наивне уметности Ковачице Ана Жолнај Барца. - Поред упознавања са Галеријом и делима наших сликара, приређујемо им мали перформанс, понудимо их са традиционалним штрудлама са маком и орасима и освежењем - природним соковима. Ове године имамо 30 посто више иностраних гостију у односу на prеthodnu годину.
Већ до краја августа у овој години укупно је било 20.000 посетилаца, тако да ће ова година бити рекордна, јер од када Галерија наивне уметности Ковачице постоји највише је забележено 18.000 до 20.000 посетилаца. Поред иностраних туриста током године ковачичку галерију посећују ђачке екскурзије, али све је већи број и оних који долазе индивидуално.
- Већој посети допринело је и то што први пут ове године инострани туристи посећују Спомен дом Мартина Јонаша, на шта смо поносни. Инострани туристи када крузерима дођу у Београд, у Ковачицу долазе аутобусима и у Ковачици проведу око три сата. Веома су заинтересовани да се упознају са стваралаштвом наших сликара и купују слике, највише неурамљена платна због лакшег транспорта, а купују и доста сувенира. Јако је дивно од њих што када се врате кући шаљу нам утиске и фотографије које настају за време њиховог боравка у Ковачици - сазнајемо од Ане Жолнај Барца.
„Ковачички октобар“ је најзначајнија манифестација Галерије наивне уметности када су на окупу сви чланови, а ове јесени је одржан 68.пут. Учешће је узело свих 27 уметника чланова Галерије, неко са по две, неко са по три слике. По обичају који се усталио сваки уметник даје на поклон по слику, што је њихов допринос за очување традиције уметности наиве.
- Пошто ми њима приређујемо изложбе код нас у Ковачици, у Србији, па и широм света, сви се одазивају на „Ковачички октобар“,и приказују на заједничкој изложби своја остварења и Галерији поклањају по једну слику. Свима је значајно да су чланови наше светски познате Галерије. Поносна сам да имамо људе који редовно сваке године долазе, управо на „Ковачички октобар“ да погледају најновија остварења наших чланова - каже директорка Галерије наивне уметности Ковачица Ана Жолнај Барца.
Галерија наивне уметности Ковачица је јавна установа која функционише са три запослена. Уз директорку Ану Жолнај Барца је још Жељко Пољак, који ради у Спомен дому Мартина Јонаша, као и Северин Корењ. Имајући у виду број посетилаца и значај Галерије за општину Ковачицу, садашњи број запослених је скроман, поготово што је Галерија за посетиоце отворена и у дана викенда када у посету Ковачици долази највише туриста са стране.
- Има потребе да појачамо наш тим, да имамо више запослених, да би могли све да обухватимо. Званично радно време Галерије је од 8 до 16 сати, а потребе има да буде отворена и до 20 сати. Људи из Београда, Ниша и других градова и места Србије долазе нам у посету, поготово преко викенда, тако да нам је потребан бар још један сарадник - каже Ана Жолнај Барца.
У Ковачици се усталила и едукативна радионица „Сликарство чистог срца“ која се организује за децу школског узраста у сарадњи са Основном школом „Млада поколења“, коју је овог пута држала чланица Галерије наивне уметности Ковачица Марина Петикова, а заинтересовани основци редовно и посећују изложбене поставке. Галерија је место где се одржавају и друге приредбе, па је недавно приређена изложба „Словачки народни музички инструменти“ у сарадњи са Музејом Банске Бистрице из Словачке, потом и о стогодишњој традицији позоришта у Падини, које сада предводи редитељ Федор Попов из овог места. Галерија добру сарадњу има са свим установама културе и школама у ковачичкој општини, а такође и сродним установама у региону, галеријама у Требњу (Словенија), Хлебинама (Хрватска), Софије (Бугарска) - Током године имамо прегршт самосталних и колективних изложби како у нашој галерији тако и широм региона - додаје Ана Жолнај Барца. - Изложбу слика наивна уметност Ковачице и „Три срца породице Књазовиц“, управо смо од 13.новембра приредили у главном граду Словачке Братислави, на тамошњој Високој школи mеnaymеnta и економије. Стваралаштво сликара ковачичке наиве изузетно се цени у Словачкој, где наши сликари сами или уз подршку Галерије организују велики број изложби, јер су веома тражени.
Тако ће изложба „Три срца породице Књазовиц“ бити у Културном центру Пожаревца од 12. до 22.децембра. Јан Књазовиц (1925-1985) је иначе један од утемељивача и родоначелника ковачичке наиве, његова ћерка Ана Књазовиц је дугогодишња чланица, а унука Наташа Књазовиц од 2018. године је чланица Галерије наивне уметности Ковачице.
М. Митровић