(ВИДЕО) ОВАКО НЕШТО НИЈЕ ВИЂЕНО ДЕЦЕНИЈАМА Погледајте снимак невероватне појаве у Сахари која је ПУСТИЊУ претворио у ЛАГУНУ
Једно од најсушнијих места у Западној Сахари погодиле су падавине које су, према наводима Мароканске владе, премашиле годишње просеке и пустињу претвориле у плаву лагуну.
Најјачи пљусак у последњих 50 година, који је погодио Сахару, претворио је пустињу у плаву лагуну.
Како се може видети на снимцима које су преплавиле друштвене мреже, у југоисточном Мароку има више воде него деценијама уназад.
Ово место у Западној Сахари је једно од најсушнијих и ретко када пада киша, а сада је мароканска влада саопштила да су два дана падавина у септембру премашила годишње просеке у неколико области које виде мање од 250 милиметара годишње, укључујући Тату, једну од најтеже погођених области.
Из Марока и стижу фотографије снимљене после највећег пљуска у последњих неколико година.
Пљусак је изазвао поплаве, а водом се напунило и језеро које је преушило пре пола века, пренео је "Дејли мејл".
Floods hit... the SAHARA! The desert is struck by its biggest deluge of rain in decades, with water filling Lake Iriqui in Morocco that had been dry for 50 years. pic.twitter.com/yUBiJfVhn4
— Denn Dunham (@DennD68) October 10, 2024
Прошло је 30 до 50 година откако смо имали оволико кише у тако кратком временском периоду, рекао је Хусеин Јуабеб из Мароканске генералне дирекције за метеорологију.
Песак није могао да прими велике количине падавина, па је киша оставила плаве лагуне воде међу палмама и динама Сахаре.
Water gushes through sand dunes after a rare rainfall in the #Sahara desert
A rare deluge of rainfall left blue lagoons of water amid the palm trees and sand dunes of the Sahara desert, nourishing some of its driest regions with more water than they had seen in decades. pic.twitter.com/1HrGxOo72D— Mina (@Mina696645851) October 9, 2024
У Тагоуниту, селу око 450 километара јужно од главног града Рабата, забележено је више од 100 милиметара кише у периоду од 24 сата. Сателити НАСА приказали су воду која се улива у познато језеро Ирикуи, између Загоре и Тате, које је пресушило пре 50 година.
У пустињским заједницама које често посећују туристи, возила са погоном на четири точка пробијала су се кроз баре, док су локални житељи посматрали призор чудећи се, јер киша је пала после шест година.Ове кише, које метеоролози називају екстратропском олујом, могу променити ток времена у региону у месецима и годинама које долазе, јер ваздух задржава више влаге, изазивајући веће испаравање и привлачећи више олуја.