ПЕТ ПИКАНТНИХ ДЕТАЉА ИЗ АУТОБИОГРАФИЈЕ МЕЛАНИЈЕ ТРАМП Трампова енергија ПРИВЛАЧИ КАО МАГНЕТ
Ево неколико најзанимљивијих ствари које је са читаоцима поделила Меланија Трамп.
Бивша прва дама Сједињених Држава (САД) Меланија Трамп у аутобиографији открива да подржава право на абортус, шта је осетила када је упознала Доналда Трампа у ноћном клубу у Њујорку и како је одреаговала на „окрутне" гласине да њен син има аутизам.
Пре него што је књига издата 8. октобра, неколико медија је објавило поједине занимљивости из њених мемоара, међу којима и шта мисли о праву на побачај, што је изазвало бурне реакцијe с обзиром да је њен муж противник абортуса.
Али књига на 256 страница, под насловом Меланија, садржи јако мало личних прича бивше манекенке рођене у Словенији.
Ево неколико најзанимљивијих ствари које је са читаоцима поделила Меланија Трамп.
1. Трампова енергија привлачи као 'магнет'
У првом делу књиге, бивша прва дама САД-а говори о времену када се бавила манекенством, које је и одвело у Њујорк и омогућило да упозна Трампа.
Будући супружници су се упознали у петак вече у септембру 1988. године, када је Меланија Трамп посетила ноћни клуб Кит Кет у Њујорку током Недеље моде.
Доналд Трамп и његова пратиља, „атрактивна плавуша", дошли су до стола у делу клуба намењеном за веома важне особе (ВИП) да је поздраве, пише Меланија.
„Од тренутка када је наш разговор почео, била сам очарана његовим шармом и опуштеним понашањем", додаје.
Трамп јој је тражио број телефона.
Одбила је да му да број, и уместо тога затражила његов, наводи се у књизи.
Назвала га је неколико дана касније, а први љубавни састанак био је на Трамповом имању у Севен спрингсу у градићу Бедфорду у држави Њујорку.
2. 'Окрутне' гласине о аутизму повредиле су Меланијиног сина
У једном од делова књиге у којима открива личне ствари, Меланија Трамп пише како се осећала када су се појавиле гласине да је њен син Барон аутистичан.
Комичарка Роузи О'Донел је на друштвеним мрежама сугерисала да је Барон, тада десетогодишњак, аутистичан, и објавила линк видео снимка који приказује његово понашање и говор тела на разним догађајима.
„Била сам згрожена таквом окрутношћу.
„Било ми је јасно да она није заинтересована за подизање свести о аутизму.
„Осећала сам да напада мог сина јер није волела мог мужа", пише бивша прва дама Америке.
Иако „аутизам није ништа срамотно", њен син, који сада има 18 година, није аутистичан.
О'Донел се касније извинила за ову објаву, због које је Меланија, како пише, „побеснела".
„Знала сам да ће твит и видео постати вирални и знала сам колико ће га (Барона) то повредити", открива Меланија.
Овај инцидент ју је подстакао да покрене кампању Беле куће против насиља на интернету и злоупотребе опијата под називом „Буди најбољи", пише она.
3. Подршка Трамповим лажним тврдњама о изборима 2020. године
Иако Меланија није сагласна са њеним супругом по питању права на побачај, у великој мери дели Трампово мишљење о многим темама, међу којима је и исход председничких избора 2020. године на којима је Џозеф Бајден победио Трампа.
И она доводи у питање резултате избора, додуше блажим тоном од њеног мужа, и тврди да је све гласове требало пребројати на дан избора.
Бројање гласачких листића се 2020. године одужило због већег броја гласова путем интернета и поштом услед пандемије ковида-19.
„Био је општи хаос.
„Нисам једина која доводи у питање резултате избора", пише Меланија.
Књига детаљно објашњава 6. јануар 2020. године када су присталице њеног мужа упале у зграду америчког Капитола.
Објашњавајући одлуку да не осуди насиље, што је њен секретар за штампу тражио, тврди да „није била свесна дешавања" у згради Конгреса.
4. Покушај убиства Трампа у Пенсилванији
Пред крај књиге, Меланија Трамп описује како се осећала док је на телевизији гледала како наоружани човек покушава да убије њеног мужа.
Трампа су покушали да убију два пута током ове председничке кампање - први пут у јулу док се обраћао присталицама на митингу у граду Батлеру у држави Пенсилванији.
У то време Меланија, која углавном не учествује у председничкој кампањи њеног супруга, била је у градићу Бедминстеру у држави Њу Џерсију.
„Гледала сам хаос који се дешавао: пуцњава, Доналд који инстинктивно заклања главу руком и хитра реакција агената Тајне службе који су га штитили", пише Меланија у њеној књизи.
После „онога што се чинило као вечност", коначно је разговарала са супругом.
Највише је, како каже, страховала како ће то утицати на њеног сина који је такође све гледао на телевизији.
„Сваки пут када бисмо видели Доналдово крваво лице, морала сам да се подсетим да сам малочас разговарала са њим", пише она.
Додаје да је „право чудо" што је Трамп преживео.
5. Подршка праву на абортус
Меланија је открила неке од најконтроверзнијих појединости из њене књиге и пре него што је објављена.
Прошле недеље је на друштвеним мрежама написала да жене имају право на „индивидуалну слободу".
Став о том питању износи у њеној аутобиографији.
„Неопходно је да се женама гарантује да имају аутономију у одлучивању о томе да ли желе да имају децу, на основу сопствених уверења, без било какве интервенције или притиска власти", пише она.
„Основно право жене на личну слободу, на сопствени живот, даје јој овлашћење да прекине трудноћу ако жели", наводи даље.
Од тада се суочава са бројним реакцијама људи, међу којима су и присталице Републиканске странке који су против права на побачај.
Пошто Демократска странка користи питање права на побачај против Трампа, бивши амерички председник мења став о том питању.
Преузима заслуге за одлуку Врховног суда 2022. године којом је поништена 50 година стара пресуда у поступку Роу против Вејда, која је штитила право на побачај у свим савезним државама (јер је он поставио судије које су одлучиле гласање), а у другим приликама каже да су забране абортуса које заговарају републиканци престроге.
Али, Трамп је изјавио да је охрабрио супругу да изнесе њено мишљење о овом питању.
„Разговарали смо о томе. И ја сам рекао: 'Мораш да напишеш оно у шта верујеш'", изјавио је за амерички кабловски информативни канал Фокс њуз (Fox News), почетком октобра.