ТУЖИЛАЦ ТРАЖИ 20 ГОДИНА ЗА УРОША БЛАЖИЋА И ЊЕГОВОГ ОЦА: Извадите ми око, узмите ногу и кичмену мождину, рекао је Блажић
Породице убијених у Дубони и Малом Орашју стигле су у Специјални суд, где се улази у завршницу суђења Урошу Блажићу и његовом оцу Радиши Блажићу.
Они су, као и сваког пута до сада, већински у суд дошло заједно, у мајицама са сликама младих којима је живот прерано завршен и порукама упућеним њима.
Очекује се почетак суђења.
Пуномоћници породица износили завршне речи
Пуномоћник оштећених адвокат наталија Ракић износи завршну реч.
- Придружујем се речима тужиоца и истичем имовинскоправни захтев неопредељеног износа, осим за Теодору Стевановић, где тражимо износ од 100.000 евра - рекла је.
Пуномоћница Снежана машовић рекла је да је тужилац детаљно изнео разлоге зашто је оптужница оправдана и да су обојица окривљених учинили дела која им се стављају на терет. Пуномоћница три оштећене породице рекла је да је Ранковић Јовна добио тешке телесне повреде опасне по живот и од извесне смрти га је спасила само његова младост и јачина његовог организма.
- Био је свестан свега, покушао је да дозове Хитну помоћ. Рекао је да више не жели да види Уроша, да би му долазак овде био поновни стрес. То су исто рекли Милош Јовановић и његов брат Матеја који није био повређен, али је на њега пуцао. Милош је гледао, не знајући да ли ће му брат бити рањен. Урош је својим чином, не смао убио ову децу и тшеко ранио толико младих, он је тешко, скоро смртно ранио два села, целу јавност. Села тешко да ће се икада опоравити, тамо је сада тешко чути музику. Ова деца која су пострадала, сада говорим о Петру Митровићу, он је водио фолклорну секцију у селу. Сви су желели да та села живе, Урош је то у једном тренутку уништио. Све што бих рекла не може да врати мртве, а повређени тешко да ће да оздраве, то су ране које не зацељују. Законодавац треба да размишља о казненој политици када се ради о малолетницима и млађим пунолетницима јер ова казна од 20 година ништа не значи, осим могућност да ће сутра када изађе из затвора да наведе породице да учине нешто због чега ће сутра да заврше у затвору - рекла је Машовић.
Када је у питању имовинскоправни захтев, рекла је да породице истичу тај захтев и да га неће определити за Јована и Милоша јер њихово време још траје, а да, када је у питању Матеја Јовановић, истиче имовинскоправни захтев од 1,5 милиона динара, јер он није рањен, али је на њега пуцано.
Тужилац тражи 20 година и за сина и за оца
Тужилац Иван Конатар тражи максималну казну за Уроша Блажића и истиче да не постоје олакшавајуће околности.
- Такође тражим и да Радиши Блажићу буде изречена највећа дозвољена казна од 20 година, она је сразмерна, правична и праведна за оно што је урадио. Нема адекватне казне за овакав злочин. Мислили смо да овако нешто не може и не сме да се деси у Србији, а десило се ничим изазвано и непредвидиво, да може да се спречи. ово је акт особе која није могла да уради ништа корисно и позитивно за ово друштво. Кривио је све друге, само не себе, покушао је да од себе направи жртву. Урошу је и данас пружена шанса да каже, а на питање пуномоћника је рекао да се згрозио када је чуо за "Рибникар", а када се то десило послао је поруку: "Само нек се рока". Толико о његове искрености данас - рекао је тужилац.
Тужилац говориo о Радиши Блажићу
- Другооптужени се овде више пута позивао на своју част. Имајући у виду размере ове трагедије, толико угашених младих живпота и толико унесрећених породица, једино часно би било да је Радиша Блажић признао извршење кривичних дела која су му стављена на терет јер је то током суђења несумњиво доказано. Због самог краја је негирао све што му се ставља на терет. У совм првом исказу у истрази рекао је да не зна ништ аза оружје кој је пронађено у његовој кући и да би га предао полицији да је знао. Чули смо овде сведока полицијског лсужбеника који је рекао да је он избегавао да преда и оружје које је има у легалном поседу и није предао ловачки карабин који је био у нелегалном поседу иако је имао двојну дозволу из 90 и неке године - рекао је тужилац.
Тужилац је истакао да је Радиша Блажић био дужан да преда и муницију и истакао да су патроне за малокалибарску пушку пронађене свуда по кући, а да такође и муниција за ловачки карабин.
- Радиша Блажић је са револвером витлао пред целом породицом, чули смо и разговор о томе да њих двојица разговарају о склањању нелегалног оружја. У истрази је рекао да никада није ишао на таван куће у којој је Урош живео, а овде у суду је рекао да је одлазио. Са неискреном одбраном је наставио и овде. Рекао је да сину никада није говорио оружју и да га се он клонио, а на прошлом суђењу су пронађене фотографије Радише Блажића који се слика у униформи са пиштољем. Хајде што је то непрофесионално за једног војног официра, али колико то говори у прилог његовим изјавама? Утврђено је да је иснтруктор снајперистима и да се такмичио у пуцању из "ТТ33". Кад неко не говори истину не може да буде доследан у свом исказу, а његова одбрана је пример тога - додао је тужилац.
Тужилац износи завршну реч
Тужилац Иван Конатар износи завршну реч.
- Поштовани суде, поштовани родитељи, апсолутно је доказано да су извршили ова кривична дела, моје завршне речи крећем од одбране коју је износио првооптужени. Дакле, износећи одбрану у целом поступку он јесте признао сва дела, међутим, ради се само о формалном признају. Остали смо ускраћени за праве мотиве и разлоге да учини овај монстроузни чин. Он пре извршења и током кривичног дела поступа по неком свом плану, који је очигледно направио. Вежба пуцање из пушке у подруму куће пуцајући у џак. Уочи трагедије пуни оквире с амуницијом. Он најављује масакр шаљући поруку и у 22 часа и 22 минута улази у возило са тешким наоружањем, потом се враћа до споменика у Малом Орашју излази из оружја и хладнокрвно пуца из аутоматског оружја по младићима који су се ту налазили - рекао је тужилац.
Како је рекао, пуцао је у жртве које су се налазиле на земљи и да би се неко после таквог чина уплашио, али је Блажић сео у аутомобил и кренуо даље.
- Пуцао је из "Токарева", мењао је шаржен, а онда отишао у школу у Дубони и са раздаљине од четири до пет метара из аутоматског оружја пуцао на младе, могуће да ј прилазио и пуца са раздаљине од метар по жртвама које је већ погодио. Његово целокупно понашање је резултат његовог размишљања .Успут је бацио пушку и телефон, проналази возило са кључем у брави и одлази на рампу Мали Пожаревац, где се крио јер је већ чуо полицијске сирене. Пришао је рампи и бирао погодан тренутак да уђе у неко возило, бирао је возило, последње у колони, након чега улази у ауто са ручним бомбама и одлази до Крагујевца - рекао је тужилац.
Тужилац је ркеао да је Блажић све време хладнокрвно доносио одлуке, а да је на уду ускратио све присутне за објашњење зашто је то урадио.
- То показује његов однос према свему овоме. Ова данашња представа, где исказује саучешће, показује одсуство емпатије, искреног кајања и саучешћа. Да се искрено каје он би све испричао овд,е не би износио одбрану селективно. Гестикулирао је прем анајближој фамилији настрадалих, сви смо били сведоци. Једини циљ његове одбране био је да покуша да помогне оцу да избегне заслужену казну. Када је давао одбрану у истрази рекао је где је то заиста пронашао јер тада није био оптерећен тиме да је његов отац у кривичном поступку и тада је причао оно што заиста јесте - додао је.
Он је рекао да је прво што је Блажић рекао на суду да "нема потребе да његов отац испашта", истичући да је Блажић потпуно свестан своје одговорности и казне која му прети.
- Он је свестан казне која га чека, тако да је помогао одбрану свог оца. Покушао је да чита одбрану, а када је у томе спречен, његова прича је била неспретна, двосмислена и неискрена. Покушао је да релативизује кривицу и говорио о томе да је био уплашен. Он ни са ким од оних на које је пуцао није био ни са ким у сукобу, један од рањених му је давао патике када је требало да играју фудбал. Бранио се тиме да је користио стероиде, то је још један доказ да је хтео да релативизује злочин - рекао је тужилац Иван Конатар.
Тужилац је истакао да су на Блажићевим рукама пронађене честице које остају након пуцања из ватреног оружја.
Блажић се изјашњава о 4. мају
Урош Блажић изведен је пред судску говорницу како би одговарао на питања пуномоћника Небојше Перовића. Блажић је од судије тражио пет минута да се изјасни, рекавши да отприлике зна шта ће адвокат да га пита те да би да исприча сам, а да одговорима на питања евентуално допуни причу.
Родитељи убијених су се у делу у ком седе, иза леђа Блажићу и одвојени стаклом, побунили што Бажић добија дозволу да прича оно што он жели, истичући да је научио напамет оно што жели да каже, а комплетна његова прича прошла је у негодовању чланова породице и тражењу да га судија прекине.
- Схватио сам да сте сви овде били у праву. Хвала што сте били ткао благи према мени, заслужио сам горе речи и осуду. Тражио сам мотив, али нема мотива да настрада толики број људи. Цео живот сам глумио, правио жртву од себе, умишљао да ме сви мрзе, а ти млади људи су хтели да ми помогну, док сам ја био арогантан. Одбио сам да прихватим кривицу, жао ми је што нисам ово рекао одмах. Желим да изразим најдубље саучешће. Не могу да умањим ово. Моја судбина је у вашим рукама, желим најстрожу казну. Кад бисте могли да ми дате да потпишем да ми се извади око и да Анђели, да ми се узме нога и кичмена мождина и да другим рањенима - рекао је Блажић.