(ФОТО) У РАЗОРНОМ ЗЕМЉОТРЕСУ У МЈАНМАРУ ПОГИНУЛО 16 ДЕЦЕ У ВРТИЋУ Десетине малишана остало заробљено под рушевинама
Деца у вртићу "Брајт Кидс" у граду Киауксе, јужно од Мандалеја, спавала су када је у петак поподне њихову земљу погодио разоран земљотрес.
Двоспратна зграда се срушила, а десетине малишана узраста од две до четири године остали су заробљени унутар ње. Сатима су спасиоци прекопавали рушевине, очајнички трагајући за преживелима.
"Чистили смо зграду користећи багере и спасавали људе са ручним алатима", рекао је Тар Нге, волонтер који је истакао колико им је неопходна боља опрема – метални резачи и генератори – али су користили оно што су имали.
Тар је помогао да се спасе девојчица од четири године. Она је изнова и изнова молила њега да је спаси, рекао је. Држао јој је флашу са водом на устима пре него што је њено прашњаво тело било извучено из рушевина.
Девојчица је била међу 12 деце која су спасена, заједно са четири васпитача. Нажалост, 16 деце и васпитачица су пронађени мртви. Тар Нге није имао времена да осети било какву емоцију од адреналина који је преплавио његово тело. Касније је само наставио даље. Његов тим од 11 волонтера наставио да се креће по Киауксу, једном од многих подручја погођених земљотресом у петак, пише Гардиан.
A powerful #earthquake in #Myanmar on March 28 caused severe damage, including the collapse of Bright Kids School in Kyaukse (Mandalay Region), killing over 40 children and 9 teachers, with rescue efforts ongoing. pic.twitter.com/XCL9Cq9HYD
— Raphaiel🧚 (@RaphaielTun23) March 30, 2025
Слични призори одвијали су се широм централног Мјанмара, са тимовима волонтера који су користили све што су имали да ослободе преживеле - копали су голим рукама и пузали кроз срушене грађевине, често без заштитне опреме.
Повређени су превожени у болнице које су већ биле преоптерећене пре несреће, а сада су постале потпуно преплављене. Према подацима војне хунте Мјанмара, више од 1.700 људи је погинуло, а више од 3.400 повређено у земљотресу. Међутим, водећи стручњаци упозоравају да би могло проћи неколико дана или недеља док стварна размера катастрофе не буде откривена.
На друштвеним мрежама слике су приказале уништење – историјски манастири, пагоде и џамије у централним областима су се срушили или делимично срушили, дрвене куће на штулама око познатог језера Инле у Схан Стате-у су уништене. Постоје слике оштећених стамбених зграда, хотела и путева. На мрежама се такође налазе апели очајних рођака. На Фејсбуку је један човек у Мандалеју позивао упомоћ, снимајући гомилу бетонских плоча, дрвених греда и металних шипки. Његова мајка и деца су били испод рушевина, рекао је. Нико није дошао да спаси.
Плач сина за мајком заробљеном у рушевинама
На другом видео-снимку, мушкарац, скхран емоцијама, моли за своју мајку. Седи поред њеног тела, још увек заробљеног у рушевинама, држећи је за руку.
"Молим те, иди у бољи живот, мама. Не брини за мене", каже мушкарац, који живи у главном граду Мјанмара, који је веома погођен у земљотресу.
Један спасилац је рекао да су тимови радили током ноћи, додајући да је најтеже било одустати од људи који су били заробљени.
"Осећам се веома тешко. Још увек има много тела која треба извући", рекао је волонтер који је желео да остане анониман. Тела су слата у мртвачницу у граду, али није било струје.
Нажалост, у Мјанмару једноставно нема довољно тимова да одговоре на све позиве.
"Тимови хуманитарних организација и омладинске групе сарађују на спасавању. Јуче су се десили инциденти свуда. Морамо да се носимо са људским ресурсима које имамо", рекао је Теин Мин Тун, други волонтер у Мандалеју.
Земљотрес додатно погоршава већ тешку ситуацију у Мјанмару, који је захваћен сукобима од 2021. године, када је војска преузела власт, сменивши изабрану владу Аунг Сан Суу Кyи. Валута, кјат, је од тада срушена, а 15,2 милиона људи – скоро трећина становништва Мјанмара – суочава се са великим проблемима.
У петак је хунта у Мјанмару упутила ретки апел за стране хуманитарне помоћи.
Ипак, да све није тако црно говори невероватан случај да је жена спасена жива након 60 сати проведених испод рушевина хотела, након петосатне акције спасилачких екипа из Кине, Русије и Мјанмара.
За сада, волонтери раде шта могу. Након вртића, тим Тхар Нгеа отишао је до срушене продавнице свиле и тканина где је било седам људи заробљених, ресторана у којем је пронађено шест тела, чајџинице где су откривена два тела и пијаце где су пронађена још три.
Наде да ће се пронаћи још преживелих у рушевинама почеле су да се гасе у Мандалеју, где је већина становника провела још једну ноћ на отвореном након страшног земљотреса магнитуде 7,7 степени по Рихтеру, који је оставио више од 1.700 мртвих у Мјанмару и Тајланду.