ДОДИК У ЗАВРШНОЈ РЕЧИ У СУДУ БиХ: Подривањем Устава РС руши се и Устав БиХ ВУЧИЋ: Надам се разуму у Сарајеву!
БАЊАЛУКА, БЕОГРАД: Тужилаштво БиХ затражило је данас да председник Додик буде кажњен казном затвора која је ближа максималној него минимално предвиђеној за ово кривично дело, а која износи пет година, и 10 година забране обављања политичког рада.
Председник Србије Александар Вучић изјавио је вечерас да је правни прогон председника Републике Српске Милорада Додика бесмилсен и да с енада да ће у Сарајеву бити довољно разума.
Надам се да ће бити довољно разума у Сарајеву, јер овај правни прогон Милорада Додика, господина Лукића и Службеног гласника апсолутно бесмислен', рекао је он током обиласка 46. Међународног сајма туризма у Београду.
Додао је тај поступак постоји не само да би били "прогоњени председник Додик и господин Лукић из потпуно непознатог разлога, већ да би се јасан сигнал послао Републици Српској".
Мислим да је то веома лоше и желим да верујем да ће суд у Сарајеву донети исправну одлуку и ослобађајућу пресуду, јер све друго води нас у неизвестност и надам се не у нешто што не можемо паметним деловањем да предупредимо, рекао је Вучић.
Председник Србије је напоменуо да "уопште не разуме чему то да неко буде гоњен због вербалног деликта или због другачијег политичког мишљења".
То просто у 21. веку није примерено и није ни нормално, поручио је Вучић.
Раније данас, Додик је изјавио да се подривањем Устава Републике Српске руши Устав БиХ, истичући да то чини Тужилаштво БиХ, а не он, пренео је РТРС.
Износећи завршну реч у Суду БиХ, Додик је рекао да ''он представља РС'', и запитао ''кога то Тужилаштво представља''.
Не могу се отети утиску да Тужилаштво кроз овај процес покушава да легализује неке нелегалне одлуке, рекао је Додик.
Судији Сени Узуновић Додик је рекао да га ''одмах може осудити'' на затворску казну и да се више неће бавити политиком ''уколико му предочи само једну одлуку којом је Кристијан Шмит именован''.
Судите председнику што је поступао у складу с Уставом, а они су, као, јунаци зато што крше устав, рекао је Додик, додајући да је преузимајући дужност председника дао заклетву да ће поштовати Устав РС и Устав БиХ.
Он је навео да према члану 80. Устава РС председник у року од седам дана указом проглашава законе које доноси Народна скупштина.
Говорећи о Дејтонском споразуму, Додик је рекао да је то међународни уговор и да је свих 11 анекса потписала и Република Српска коју он представља.
Он је нагласио да Дејтонски споразум дефинише да је БиХ сачињена од два ентитета и да у њој живе три конститутивна народа, као и да функција високог представника нема ништа са Уставом БиХ ни уставима ентитета.
Слушам Шмита ових дана што говори о европском путу. Он нема ништа с тим, рекао је Додик.
У Бањалуци ће вечерас бити одржана седница Владе Републике Српске о политичкој и безбедоносној ситуацији и последицама које може имати процес пред Судом БиХ против републичких институција, односно председника Републике и "Службеног гласника".
Тужилаштво БиХ затражило је данас да председник Додик буде кажњен казном затвора која је ближа максималној него минимално предвиђеној за ово кривично дело, а која износи пет година, и 10 година забране обављања политичког рада.
Тужилаштво БиХ је исту казну затражило и за вршиоца дужности директора "Службеног гласника" Милоша Лукића.
Бубић: Пресуда не може бити другачија осим ослобађајућа
Горан Бубић, адвокат председника Републике Српске Милорада Додика изјавио је данас у завршној речи у Суду БиХ да је покушај криминализације Устава Републике Српске правно неодржив и да одлука Суда у овом поступку не може бити другачија осим ослобађајуће.
Бубић је рекао да је Тужилаштво БиХ "разапело" председника Републике између Устава Републике Српске и Кристијана Шмита.
Адвокат председника Српске је у завршној речи истакао да брани човека, јер де јуре кривично дело у овом случају не постоји.
Бубић је истакао да су Додикови саветници сведочећи на Суду БиХ указали на то да Устав Српске не познаје могућност да председник Републике не потпише указ и да би у супротном могао кривично одговарати.
Додик је поступио у складу са Уставом Републике Српске, а самим тим и са Уставом БиХ, са којим је усклађен, навео је Бубић.
Он је нагласио да Додик не спроводи своју већ политику коју је утврдила Народна скупштина Републике Српске, те да се при доношењу важних одлука увек консултовао са саветницима из свог окружења који су ауторитети у области права.
Додиков бранилац је подсетио на такозвани сарајевски процес из 1983. године у којем је, између осталих, суђено Алији Изетбеговићу, наводећи да се радило о политички мотивисаном процесу усмереном против слободе говора и мишљења, који је поделио друштво, те имао далекосежне последице када је реч о одвајању БиХ од СФРЈ.
На реаговање судије Сене Узуновић о релевантности навођења овог примера, Бубић је рекао да то има везе са садашњом БиХ.
Адвокат председника Републике осврнуо се и на појам међународна заједница, оценивши да је реч о значењу које се мења временом.
Подсетио је и на чињеницу да Савет безбедности УН није усвојио резолуцију којом би Шмит био потврђен за високог представника, на шта је Узуновићева затражила да се врати на предмет суђења.
Бубић је одговорио да је реч о изношењу завршне речи пред првостепеним већем и да има право говорити о свему о чему је било речи у поступку.
Он је оценио да су у овом поступку Додик и вршилац дужности директора "Службеног гласника Републике Српске" Милош Лукић колатерална штета у борби слонова, односно борби унутар међународне заједнице.
Бубић је додао и да је Шмит био трабант донедавног америчког амбасадора у БиХ Мајкла Марфија.
Преслушавање тонског записа Додиковог говора на Козари који је извођен као доказ, Бубић је окарактерисао као покушај гушења слободе говора.
Истичући да је судски поступак иницирао Шмит, Бубић је додао да је он својим изјавама слао поруку да је пресуда донета, пренела је Срна.
Изјаве и одлуке Шмита су ван права јер је он непостављени странац који намерава да елиминише политичког противника, рекао је Бубић и закључио да поступак нема везе са владавином права.