"ВОЈВОДИНА НИЈЕ ТЕК ДЕО СРБИЈЕ, ВОЈВОДИНА ЈЕСТЕ СРБИЈА" Шта пише у декларацији која ће бити усвојена на Сретење
„Војводина је нераскидиви део националног политичког, уставног и културног идентитета модерне Србије и као што Србије нема без Војводине, тако ни Војводина не може постојати изван Србије”, пише у тексту народне декларације о Војводини која ће бити усвојена на Сретење.
"Најновији догађаји у северној српској покрајини, оживљавање сепаратистичких идеја и покрета, јавно заговарање идеја о 'војвођанској нацији', језику и православној цркви, те најава доношења некакве 'Војвођанске платформе', обавезују нас да активним деловањем у друштвеној и политичкој сфери заштитимо територијални интегритет и целовитост српске државе", наводи се на почетку декларације чији текст је објавила данашња "Политика".
У том циљу, полазећи од Устава Србије који је донет сувереном вољом грађана и чија начела прокламују то да је Србија држава српског народа и свих грађана који у њој живе, као и да је територија Србије јединствена и недељива, грађанима се предлаже народна декларација која садржи пет тачака.
Прва тачка односи се на историјски развој српске Војводине, друга говори о континуираним покушајима етатизације Војводине и наметања идеје о тзв. војвођанској нацији у којој се наводи да је без историјске основе, социјалне, економске и националне оправданости, вештачки створен војвођански сепратизам, еуфемистички је детермисан као "аутономаштво".
У трећој тачки говори се о уставноправном положају Војводине после Другог светског рата - од аутономне покрајине чија аутомонија се шири преко квази федералне заједнице до повратка у уставне оквире стандардне политичко-територијалне аутомоније.
У четвртој тачки описује се заустављање сепаратистичких тенденција и враћање АП Војводине у уставне оквире (2012-2014).
Тема пете тачке је Војводина као мултикултурална, мултинационална и мултикофесионална заједница заснована на равноправности грађана.
У њој се истиче да је ренесанса до које долази у односима Срба и Мађара управо у последњих 10 година, најбољи једоказ за то да аутономашко-етатистички модел устројства Војводине не само није доприносио међународном складу, веч да је његово одбацивање представљало нужан предуслов унапређења разумевања, слоге и сарадње међу националним заједницама у покрајини.
Војводина је, како се истиче, израз европских вредности, заједница свих грађана који живе на територији аутономне покрајине, исто колико је и нераскидиви део националног политичког, уставног и културног идентитета модерне Србије.
Ове духовне вертикале не потиру се међусобно, већ се надопуњују.
Промовисање других партикуларистичких, аутономашких па и сепаратистичких и антисрпских садржаја представља крајње изопачење и, следственом томе, потпуну негацију великих идеала на којима је Војводина саздана, додаје се.
"Војводина није тек део Србије, Војводина јесте Србија, Војводина је име, а Србија презиме, и као што Србије нема без Војводине, тако ни Војводина не може постојати изван Србије", закључује се у декларацији.