СРПСКИ ЛИТИЈУМ СТРАТЕШКИ ИНТЕРЕС ЕВРОПЕ Чадеж: Пројекат „Јадар“ је тест за зелену индустријску будућност ЕУ
Пројекат „Јадар“ није само рударски пројекат – то је тест способности Европе да делује у сопственом дугорочном стратешком интересу, рекао је данас председник Привредне коморе Србије (ПКС) Марко Чадеж на панел дискусији у Европском парламенту посвећеној питању литијума.
Како је саопштено из ПКС, Чадеж је оценио да Европа треба да изгради отпоран, одржив ланац вредности литијума, обезбеђујући своју зелену индустријску будућност, уместо да настави да се ослања на стране добављаче, јер оставља себе рањивом на геополитички утицај и економску стагнацију.
Поводом скупа у Бриселу, Чадеж је објавио ауторски текст на свом Linkedin профилу у којем је закључио да ЕУ мора да делује одлучно и подржи стратешке литијумске пројекте унутар и изван својих граница.
"И да обезбеди да Србија и Западни Балкан буду у потпуности интегрисани у европску транзицију чисте енергије. Овде се не ради о рударству. Реч је о будућности Европе“, истакао је Чадеж.
Говорећи о српском литијумском пројекту „Јадар”, Чадеж је рекао да саме чињенице неће победити у дебати о ископавању литијума у Србији, зато што се, како сматра, информациони рат о ископавању литијума не односи на еколошке стандарде или економски утицај.
"Реч је о политици, емоцијама и дезинформацијама – вођеним укорењеним интересним групама „старе економије“ и појачаним онима који траже краткорочну политичку мобилизацију", сматра Чадеж.
Како је навео ништа се неће променити само каже да се усклађеност животне средине са стандардима ЕУ подразумева, да су јасни услови Владе Србије – да се ископани литијум такође мора прерађивати у Србији, стварајући вредност и јачајући домаћу индустрију.
"Ништа се неће променити ако вам дам примере компанија које већ улажу у ланац вредности литијума у Србији, попут kompanije Stellantis, која производи електрична возила, или ЕлевенЕС, која развија батеријске ћелије. Ово су чињенице", навео је председник ПКС.
Како сматра, дискусија о ископавању литијума у Србији треба да се води не само о "Јадру" као о рударском пројекту, већ да о много већем питању - може ли Европа водити будућност зелене индустријализације?
Чадеж истиче да способност Европе да обезбеди стабилно, одрживо снабдевање литијумом није само у Србији, већ да је реч је о томе да ли Европа може да изгради сопствену будућност у чистој енергији и електричној мобилности или да остане зависна од страних добављача.
"Тренутно, ЕУ увози скоро сав свој литијум изван континента. У међувремену, Србија има треће највеће резерве литијума у Европи и могла би да обезбеди до 90 одсто потреба ЕУ за литијумом за производњу батерија. Ипак, док земље као што су САД и Кина агресивно покушавају да обезбеде своје критичне сировине, Европа оклева", закључио је Чадеж.
Он је навео да ЕУ има 19 литијумских пројеката у развоју, али да је само неколико одобрено.
"У Португалији, Немачкој и Француској видимо исте обрасце дезинформација – мешавину легитимних забринутости за животну средину, страног уплитања и локалне политичке динамике – што све доводи до одлагања, неизвесности и стратешке парализе. Пројекат „Јадар“ није само рударски пројекат – то је тест способности Европе да делује у сопственом дугорочном стратешком интересу", рекао је Чадеж.
Он сматра да о литијуму у Србији треба да се говори на нови начин и уместо да се, како је навео, упуштамо у бескрајни циклус провере чињеница и емоционалних, политички вођених дебата, траба да се фокусирамо на решења.
Он сматра да треба да се направи Европски регулаторни оквир за одрживи литијум у коме би ЕУ требало да створи независну Радну групу за литијум која би надгледала еколошку и индустријску усклађеност, тако обезбеђујући транспарентност и одговорност.
Србија би, додаје Чадеж, требало да буде у потпуности интегрисана у Европску алијансу за сировине (ЕРМА) како би се обезбедило да се српски литијум третира као стратешки ресурс ЕУ.
Он наводи да би требало и улагати у цео ланац вредности литијума, а не само у његову екстракцију.
Истакао је да Србија не треба само да нуди сировине, већ и да гради сопствене капацитете за прераду литијума и производњу батерија, а да би Европска алијанса за батерије требало да прошири улагања у ланац вредности литијума у Србији, обезбеђујући да Европа контролише снабдевање и прераду.
Председник ПКС додаје да би требало сузбијати дезинформација транспарентношћу и економским подацима.
"Избор је јасан. Или ће Европа изградити отпоран, одржив ланац вредности литијума, обезбеђујући своју зелену индустријску будућност, или ће наставити да се ослања на стране добављаче – остављајући себе рањивом на геополитички утицај и економску стагнацију. Ово није само изазов Србије – то је изазов Европе", поручио је Чадеж.
Додао је да ЕУ мора да делује одлучно, да подржи стратешке литијумске пројекте унутар и изван својих граница и да обезбеди да Србија и Западни Балкан буду у потпуности интегрисани у европску транзицију чисте енергије.
"Овде се не ради о рударству. Реч је о будућности Европе", закључио је Чадеж.