ПРОФЕСОР ОБЈАСНИО ЗНАЧЕЊЕ: Кроз саветодавни референдум до мишљења да ли Вучић ужива политичку подршку
БЕОГРАД: Саветодавни референдум, који је поново данас понудио опозицији председник Србије Александар Вучић, није један од основа по коме председнику превремено може да престане мандат, али би кроз мишљење грађана могао да утврди да ли још увек ужива њихову политичку подршку, каже професор Уставног права на Правном факултету Владан Петров.
"Поставила се дилема у јавности већ неколико пута, да ли председнику Републике може престати мандат одлуком грађана на саветодавном референдуму? Одговор је - не. Постоје само два начина по Уставу да председнику пре времена престане мандат и то су основи предвиђени чланом 117. и чланом 118. Устава. Први је оставка председника Републике, а други је разрешење председника Републике", рекао је Петров за Танјуг.
Петров је потом објаснио да саветодавни референдум омогућава да Скупштина одлуком већине од укупног броја народних посланика изнесе једно питање из њене надлежности које је од ширег значаја, а да би једно такво питање могло да буде питање одговорности председника Републике имајући у виду дешавања претходних месеци.
Питање би, како каже, могло да гласи - "Да ли сте за покретање поступка за разрешење председника Републике?"
"Уколико би већина од изашлих грађана гласала за покретање тог поступка, то би био јасан индикатор председнику Републике да он више не ужива политичку подршку грађана, што би био разлог за његово подношење оставке", рекао је Петров.
Он је објаснио да мишљење грађана не обавезује правно Народну скупштину, али би тако мишљење имало највећи степен политичке тежине имајући у виду да су грађани изјаснили за или против покретања поступка разрешења.
Такође је навео да Скупшина има надлежност да покрене поступак за разрешење председника Републике, али да би она донела коначну одлуку о разрешењу председника Републике, претходно би Уставни суд морао да утврди правну одговорност председника Републике.
Како је објаснио, пред Уставним судом и Народном скупшином реализује се поступак правне одговорности за повреду Устава, а кроз саветодавно мишење реализује се политичка одговорност председника Републике.
Председник Србије Александар Вучић раније данас поново је позвао опозиционе странке, а поводом истраживања јавног мњења организавије ЦРТА, да предају потписе за одржавање саветодавног референдума о председнику Србије и да не жели, како је рекао, ни дана да остане на власти ако то није воља народа.
Вучић је рекао да ће поштовати одлуку која буде донета на саветодавном референдуму и да ће поднети оставку уколико више од 50 одсто грађана жели да он не буде председник Србије.