Заседа Скупштина Србије
ПОСЛАНИЦИ ЗАВРШИЛИ РАД ЗА ВЕЧЕРАС Расправа о ребалансу буџета сутра на дневном реду
Скупштина Србије завршила је рад за вечерас, a седница се наставља сутра у 10.00 часова расправом о ребалансу буџета за ову годину и пратећим законима.
На крају данашњег рада премијер Милош Вучевић је још једном позвао синдикате у просвети да се врате дијалогу и да не наседају на јефтине пароле оних који немају никакву одговорност и који, како је рекао, кад су водили државу понижавали просветне раднике.
"Мислим да је Влада спремила добар предлог повећања плате за све у јавном сектору, реалан у односу на пројектован раст брутно-друштвеног производа, наш економски потенцијал, даљу шансу за развој, и посебно апострофирала значај просвете", рекао је премијер.
Он се осврнуо на предлоге опозциције да најнижа плата у просвети буде 120.000 динара, приметивши да су тражили више од синдиката.
"Ви сте вероватно већи борац за њихова права него они сами јер вас ништа не кошта да то кажете. Можете да кажете да буде и 220.000, неком би требало да се то допадне и да се ви тобоже бринете о њиховим правима", рекао је Вучевић.
Он је подсетио да плате у просвети од 1. јануара треба да буду повећане за 12 одсто.
"Ми смо у овом тренутку рекли да просвета заслужује посебну пажњу и зато је предлог владе да у 2025. години највеће повећање баш буде за васпитачице, васпитаче, учитеље, учитељице, наставнике и професоре. Да буде 12 одсто и тиме би се приближили ономе што јесте циљ у разговорима, економском, социјалном диалогу синдиката у просвети и владе. А то да почетна плата у просвети буде просвечна зарада у Републици", рекао је Вучевић.
Како каже, ако би постигли овај договор, а верује да хоће, почетна плате у просвети би била негде око 95 одсто просечне плате у јануару 2025. године.
"Ја позивам све синдикате у просвети да наставимо разговоре, моја порука је да нема потреба да се штрајкује. Није питање да неко притисне владу па ће влада да отвори неку додатну фиоку па да извади више пара. Није то питање добре воље, то је питање могућности државе", рекао је Вучевић.
Посланици ће сутра наставити рад, а на предложено законе је поднето 146 амандмана, од којих 119 на ребаланс буџета за ову годину.