ПАРЛАМЕНТ ВЕЋИНОМ ГЛАСОВА ОДБАЦИО ПРЕДЛОГ ОПОЗИЦИЈЕ Закон о рударству се неће мењати, завршена прва седница јесењег заседања Скупштине Србије
У Скупштини Србије данашњим гласањем којим је одбијен предлог за измену Закона о рударству и геолошким истраживањима, завршена је прва седница редовног јесењег заседања.
Сеница је почела у понедељак, а на њој је разматрана само та тачка дневног реда коју је иницирало 86 посланика опозиционих партија и три самостална посланика.
Одбачен предлог опозиције о изменама Закона о рударству
Посланици Скупштине Србије, после четвородневне расправе, већином гласова изјаснили су се против предлога опозиције за измену Закона о рударству и геолошким истраживањима којима је тражена забрана истраживања и експлоатације бора и литијума.
За усвајање законских измена гласало је 84 од присутних 214 посланика, против је било 128, уздржаних није било, а два посланика нису гласала.
Преходно је одбачен предлог предлагача закона Данијеле Несторовић која је тражила да се гласање обави јавно, прозивком народних посланика.
Током вишедневне расправе опозиција је заступала став да ће експлоатација литијума нанети еколошку штету и да од тога неће бити велике економске користи.
Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић је одбацила наводе предлагача и поручила опозицији да прекину да шире страх, панику и да обмањују грађане.
Она је позвала Скупштину да игнорише политичке захтеве наводећи да се у предложеном закону налазе бројне неистине, као и да би његово усвајање зауставило стратешки развој земље.
Истакла је и да уколико студије о процени утицаја за животну средину покажу да је безбедно да се експлоатише литијум, да ће се то урадити по "српским законима и европским стандардима".
Она је рекла и да Србија има готово највеће резерве литијума у Европи, и ако би се пројекат реализовао донео би 20.000 радних места, неизмерно веће плате и неколико пута увећане буџета у општинама и градовима у западној Србији.
Редовно јесење заседање почело је 1. октобра и траје 90 дана.