Уз протест студената у блокади и грађана
Јухас: Демократија и дијалог у интересу грађана Војводине СЕДНИЦА СКУПШТИНЕ АПВ ОДРЖАНА БЕЗ ИНЦИДЕНАТА
За разлику од предходних седница посланици Скупштине Војводине су уз расправу усвојили предлог о изради Просторног плана подручја посебне намене изградње и реконструкције бициклистичке стазе у зони државног пута другог а реда, број 100 на деоници Нови Сад - Стара Пазова.
Такоже је усвојен и Предлог о изради Просторног плана подручја посебне намене за изградњу канала „Ором-Оборњача”, подсистема „Тиса-Палић”, система за снабдевање водом северне бачке, са елементима за директно спровођење и Предлог о намери приступања АП Војводине Међународној асоцијацији франкофоних регија (АИФР), као и о извештају о управљању и располагању јавном својином АП Војводине за 2024. годину са предлогом закључка, годишњи извештај покрајинског омбудсмана за 2024. годину и извештај о пословању Фонда за европске послове и развој АП Војводине за 2024. годину уз неколико тачака који се тичу кадровских питања.
Седницу је обележио и протест студената у блокади и грађана који су се сат пре почетка седнице окупили испред зграде Скупштине Војводине око које је била постављена ограда и кордони полиције у опреми за разбијање демонстрација. Окупљени су своје негодовање исказали повицима, дувањем у пиштаљке и вувузеле, као и гађањем зграде Скупштине Војводине јајима. Студенти у блокади су на протест донели фигуре јаја са сликама председнице Покрајинске владе Маје Гојковић и председника Скупштине АПВ Балинта Јухаса, као и директора РТС Драгана Бујошевића и позвали на генерални штрајк. Опозициони посланици су током седнице, у једном тренутку, подигли транспаренте уз честа добацивања и препирке са посланицима владајуће коалције и председавајућим. Они су у 11.52 шеснаестоминутном ћутњом одали пошту страдалима у падну надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду 1. новембра прошле године. Протест, на ком није било инцидената, завршен је пошто су се учесници после одавања поште страдалима на Железничкој станици у Новом Саду разишли.
Прилика за сарадњу широм света
Председница Покрајинске владе Маја Гојковић је појаснила предлог да Војводина приступи Међународној асоцијацији франкофоних регија пошто су посланици опозиције казали да то не треба да се учини јер, како сматрају, сумњају да Војводина може да има конкретне бенефите.
Позив је стигао од директора Асоцијације, што је велика част – нагласила је Маја Гојковић. - Србија је тренутно посматрач са жељом да постане пуноправна чланица. Морате имати на уму да многи желе да приступе, а критеријуми су строги. Зато ме је тај позив пријатно изненадио, јер то значи да је Војводина препозната као потенцијални члан и партнер. Војводина ће бити виљивија препознатљивија и пружити прилику за широку сарадњу. Учлањењем бисмо добила приступ сарадњи с франкофоним регијама широм света, посебно у Европи и Африци, омогућила да се додатно унапреди сарадња која се остварује с регионалним партнерима.
Председник Скупштине АПВ Балинт Јухас је пре седнице казао да је битно је да институције функционишу јер је то у интересу грађана Војводине и Србије.
То је уосталом и захтев студената у блокади и грађана који протестују – истакао је Јухас. - Изабрани су нова републичка Влада и премијер, а расправа је текла у духу толеранције, демократије и дијалога што није било тако раније и што охрабрује. Што се тиче покрајинске Скупштине одржан је колегијум на ком су сви представници посланичких група учествовали и дијалог је био конструктиван. Сходно томе очекујем да се створе услови и да се динамика заседања Скупштине АПВ врати у нормалан ток као и ситуација на улицама града.
Посланицима се обратила и председница Покрајинске владе Маја Гојковић, која је осудила понашање опозиције у Скупштини, истичући да су се посланици владајуће већине и чланови Покрајинске владе трудили да образложе предлоге и да грађани сазнају о којим предлозима се уопште дискутује. Истичући да има велико парламентарно и политичко искуство, Маја Гојковић је оценила да од деведесетих година прошлог века никада није се овако нешто дешавало, односно да „посланици који пет месеци држе лекције о демократији и поштовању права раде супротно и онемогућавају нормалан рад парламента који је био узор не само у земљи већ и шире”. Она је истакла и да од опозиције није чула које одлуке би они донели, и шта би променили.
Безбедност приоритет
Одговарајући на питања новинара у вези јаког обезбеђења које је било јуче у згради Скупштине као и полиције и припадника жандармерије испред зграде Јухас је рекао да институције треба да функционишу али да ситуација није уобичајена.
Грађани имају право да изнесу став али не и да спречавају рад институција, поготово јер захтевају њихов рад и несметано функционисање – објаснио је Јухас. - Полиција и жандармерија раде посао у складу са својим надлежностима. Они процењују ризике и њихова дужност је да гарантују безбедност, а јавност седнице је обезбеђена присуством новинара у згради Скупштине као и преносом на покрајинском јавном сервису.
Све је предложено у складу с надлежностима које има АП Војводине, а то посебно наглашавам јер су посланици опозиција свашта говорили и показали велико непознавање о надлежностима Покрајинске владе – казала је Маја Гојковић додавши да су „најмање покушали да говоре о тачкама дневног реда”. - Интересантно је да неко ко читаву државу блокира више од пет месеци како би институције поново почеле да раде, демонстрира велико незнање, желећи да од покрајинске Скупштине направе циркус. Чули смо увреде на ово здање, док председник Јухас настоји да одржи атмосферу толерантном. Чланови Покрајинске владе, осим што су предлагали и образлагали тачке дневног реда, ни са чим нису изазивали, док је део посланика опозиције био у сали, а део напољу са демонстрантима, да блокирају, и да као мањина малтретирају већину.
Уочи седнице посланици опозиције, сем коалиције НАДА, најавили су да ће учествовати у њеном раду. Из посланичког клуба НАДА објаснили су да сматрају да Скупштина не може да се бави предложеним дневним редом када је политичка и друштвена ситуација врло осетљива, већ да треба да се разговара о универзитету који је у блокади од децембра и политичком стању у земљи. Из посланичке групе „Покрет слободних грађана - Демократска странка” Радивоје Јововић рекао је да је на колегијуму било речи о томе да представници студената у блокади присуствују седници и да се обрате посланицима али да то није дозвољено као ни да се на седници разговара о, за њих најважнијем питању, слободи.
Опозициони посланици су имали замерке на извештај омбудсмана, о пословању Фонда за европске послове и на о извештају о управљању и располагању јавном својином АП Војводине за 2024. годину, образложивши да јавност није била обавештена о оштећењима која су настала на згради Скупштине приликом изградње подземне гараже код Бановине, те да се поставља питања како се уопште брине о објектима који су у јавној својини.
С. Ковач