overcast clouds
11°C
29.03.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

(ВИДЕО) ДАНКА ИЛИЋ (2) НЕСТАЛА ЈЕ ПРЕ ГОДИНУ ДАНА Оптужница против осумњичених потврђена по други пут АЛИ ТЕЛА НЕМА

26.03.2025. 07:39 07:49
Пише:
Извор:
telegraf.rs
Данка Илић
Фото: MUP Srbije

Годину дана је прошло од нестанка и убиства двогодишње Данке Илић.

Пре него што је потврђена вест о убиству, полиција, спасилачке службе и грађани трагали су за њом пуних 10 дана. 

Иако је оптужница против осумњичених са убиство потврђена по други пут, Дејан Драгијевић и Срђан Јанковић признали су да су починили убиство, а онда повукли признање. Драгијевићев брат Далибор у полицији је признао да им је помагао да сакрију тело, али је током полицијског задржавања умро и до тужилаштва није стигао. Тако је овај случај, пуних годину дана касније, и даље под велом мистерије, а главно питање које се и данас поставља је - где је тело девојчице? 

Двододишња Данка Илић нестала је у насељу Бањско Поље код Бора, док је са мајком и братом била испред породичне појате у којој нико не живи. Како је од старта говорила мајка Данке Илић, она је кренула да сину да воде, а када се окренула, Данке није било. Након што ју је тражила сама, позвала је супруга, а потом је позвана и полиција. Тог дана увече по први пут у Србији је активиран систем "Пронађи ме".

Током првих дана потраге багери су рашћишћавали подручје на ком је нестала девојчица, а у околини су полиција и спасиоци са псима трагали за девојчицом, копано је у близини места нестанка девојчице, а прегледани су и бунари и подземни канали око куће, док су насеље облетали хеликоптери. Полиција је прегледала куће у селу, легитимисала мештане и прикупљала информације о томе да ли је неко критичног дана видео девојчицу, а прегледани су и шахтови људи у двориштима.

Током првих дана потраге дошло је до више хапшења. Слободе је лишен полицајац из Бора због сумње да је одавао податке из истраге, као и двојица мушкараца у Босни и Херцеговини, који су тражили 25.000 евра како би пружили информације о нестанку девојчице, за шта се испоставило да су у питању лажне информације, те да су споменути мушкарци желели да се окористе о ситуацију, али су им уместо тога на руке стављене лисице. 

Родитељи девојчице више пута су током првих пет дана потраге, али и касније, позивани на разговоре у полицију како би евентуално пружили неке информације који би помогли у потрази за девојчицом. 

Шести дан потрази се придружила и бечка полиција, с обзиром на то да се појавио снимак девојчице у Бечу која је изузетно личила на Данку, а расписана је и жута потрага Интерпола за несталим лицима. Девојчица на снимку заличила је на Данку чак и члановима њене шире породице, али се у Аустрији јавила жена која је рекла да је на снимку она са својом ћерком, те су сумње у то да је Данка у Аустрији отклоњене.

Полиција из све више држава у региону давала је обавештења својим грађанима како да поступају у случају да виде Данку, с обзиром на то да се није знало да ли ју је неко одвео преко границе. 

У наставку потраге у Србији прегледано је Борско језеро, а почело се и са чишћењем депоније на старобањском путу. Јавност у датом моменту и даље није знала који је разлог чишћења депонија на више локација, али је све добило смисао накнадно, након хапшења осумњичених. 

Десетог дана потраге саопштено је да је Данка Илић убијена и да су ухапшена двојица осумњичених за убиство. Одмах је саопштено да су ухапшени полицији признали да су извршили убиство. Како је речено, они су девојчицу ударили аутомобилом, ставило је у пртљажник, а потом њено тело бацили на депонију на Старобањском путу.

Након саопштења да је девојчица убијена, као и након саслушање осумњичених, потрага за телом поделила се на више локација. Настављено је претраживање депонија, али је полиција у наредним данима детаљно претраживала куће осумњичених Дејана Драгијевића и Срђана Јанковића у селима Злот и Лука, као и њихове викендице окружене шумом, док су се спасиоци спуштали у оближњи Лазарев кањон и претраживали истоимену пећину.

Полиција је саопштила да су осумњичени признали убиство девојчице и да су до детаља описали како су све урадили, али да је на питању где је сакривено тело девојчице њихова сарадња са полицијом завршена, с обзиром на то да нису желели то да открију. 

Ухапшен је и брат Дејана Драгијевића Далибор Драгијевић, који је у полицији испричао на који начин је помогао брату да сакрије тело девојчице. Његову комплетну изјаву можете да прочитате овде. Он је требало да буде саслушан у тужилаштву 7. априла, али је ујутру тог дана преминуо у полицији. Слободе је лишен и Драгијевићев отац, који се од самог старта бранио ћутањем. 

И више од две недеље након нестанка девојчице, потрага је и даље трајала, а паралелно су саслушавани бројни сведоци и вршена су вештачења како аутомобила који су возили осумњичени, тако и бројног оруђа које је узето као доказни материјал из кућа осумњичених. Ипак, Данкин ДНК није пронађен. Такође су вештачени и сами осумњичени, како би било утврђено да ли су у тренутку наводног извршења злочина били у стању урачунљивости.

Два месеца након убиства отац Дејана Драгијевића пуштен је да се брани са слободе, како је истекао законски рок дужине притвора за кривично дело које му се ставља на терет - помоћ учиниоцу после извршеног кривичног дела, док се његов син и Срђан Јанковић и данас налазе у притвору. 

Два пута потврђена оптужница

На самом крају рока за подизање оптужнице и пре него што је наступио моменат да Драгијевић и Јанковић морају да буду пуштени на слободу, подигнута је оптужница за убиство Данке Илић, на којој се, осим Дејана Драгијевића и Срђана Јанковића, нашао и Радослав Драгијевић. Она је подигнута шест месеци након нестанка Данке, 29. септембра прошле године.

Оно што је из оптужнице могло да се види јесте да је окривљени Дејан Драгијевић три пута мењао исказ. Шта је све испричао у полицији и тужилаштву, можете да прочитате овде. Срђан Јанковић саслушан је четири пута и његове исказе можете да прочитате овде. 

Решење о укидању првобитне потврђене оптужнице пристигло је последњег дана прошле године. 

Усвајањем жалби бранилаца осумњичених, Апелациони суд је укинуо решење и предмет упутио на поновно одлучивање првостепеном суду, наведено је у саопштењу Апелационог суда у Нишу. У образложењу одлуке наведено је да првостепени суд није дао разлоге о чињеницама које су предмет доказивања, а из којих произилази материјални услов за подизање оптужнице, односно постојање оправдане сумње, већ се бавио оценом приложених доказа. 

Апелациони суд је истакао да из садржине личних доказа, односно одбране окривљених и исказа сведока, произилази оправдана сумња да су они починили убиство, али да у делу писаних доказа првостепени суд није овлашћен да, поред њихове садржине, даје и оцену. Даље је наведено да у фази потврђивања оптужнице суд треба да испитује да ли постоји довољан број доказа за подизање оптужнице, а не да се бави појединачном доказима и да наводи да се из истих утврђују чињенице. 

У образложењу је побројано да је суд неколико пута навео да су вештачењима утврђене поједине ствари, као и да се бавио оценом одбрана окривљених, за шта, како се понавља, у овој фази поступка није овлашћен. 

Оптужница је по други пут потврђена у фебруару ове године, а на који начин је измењена за сада није познато. Такође, још нису објављене информације о одлукама поводом жалби на потврђивање оптужнице, те се не зна да ли и када ће почети судски процес. 

(Telegraf.rs)

Извор:
telegraf.rs
Пише:
Пошаљите коментар