ПОПУСТИЛА ЈЕ КОМПЛЕТНА КОНСТРУКЦИЈА АЛИ ЈОШ СЕ НЕ ЗНА РАЗЛОГ Директор ЦИП-а потврдио да надстрешница која се срушила није реконструисана заједно са зградом железничке станице
Генерални директор Саобраћајног института ЦИП Славен Тица изјавио је да надстрешница на железничкој станици у Новом Саду, која се данас урушила, није била предмет израде техничке документације на реконструкцији станичне зграде и да је комплетна процедура у пројектном смислу на целом објекту апсолутно испоштована.
Он је рекао за Танјуг да се на основу расположивих информација и фотографија са лица места види да је комплетна конструкција попустила, али да још не може да се утврди разлог зашто се то десило.
"Оно што Саобраћајни институт ЦИП може да каже, који је радио део техничке документације, да пројектом станичне зграде није обухваћена у конструктивном смислу надстрешница на јужној фасади, која је срушена и она нису биле ни предмет пројекта, ни реконструкције", рекао је Тица.
Он је додао да је ЦИП за ту зграду железничке станице на основу локацијских услова и идејног решења за које су добили сагласност 2020. године од надлежног Министарства и од Инфраструктуре Железнице Србије, урадио идејни пројекат који је усвојен у августу исте године од стране Републичке ревизионе комисије.
Тица наводи да су идуће године, 2021. добили услове и Завода за заштиту споменика културе Новог Сада, које су уградили у пројекат за грађевинску дозволу, а који је онда прошао техничку контролу надлежне за контролу техничке документације.
"Након тога је издата грађевинска дозвола и у тој грађевинској дозволи, напомињем - конструктивне интервенције на постојећој бетонској надстрешници јужне фасаде која се срушила, нису биле предмет пројекта реконструкције", истакао је Тица.
Истакао је да су све активности у реконструкцији рађене по пројектном задатку наручиоца и у складу са свим процедурама дефинисаним Законом о планирању и изградњи.
"Након тога је 2022. године урађен пројекат за извођење (ПЗИ) на који је добијена сагласност Завода за заштиту споменика, јер су они имали своје захтеве пошто је објекат под заштитом Завода за заштиту споменика Новог Сада, добили смо сагласност, а свакако и пројекат за извођење дела станичне зграде у Новом Саду који је био предмет реконструкције, добио је сагласност стручног надзора", навео је Тица.
На питање какве су процене и због чега је до урушавања дошло, Тица је рекао да постоје методе којима се утврђује разлог оваквих трагедија и без озбиљне техничке анализе, дубинског снимка, експертизе, мериторних инжењера то нико не може са сигурношћу да тврди.
Додао је да је надстрешница изграђена још 1964. године, коју је пројектовао архитекта Имре Фаркаш.