Поскоци, шарке...
ЗМИЈАМА ОТРОВНИЦАМА ОВО СУ „ОМИЉЕНА“ МЕСТА У СРБИЈИ Погледајте листу градова у којима можете имати „БЛИСКИ СУСРЕТ“ с њима! Ево шта вам је ЧИНИТИ ако се нађете „очи у очи“
Током пролећних месеци све су веће шансе да широм Србије сретнете змије.
Да ли сте знали да две опасне отровнице, од којих се једна сматра чак и највећом отровницом у Европи, постоје на нашим просторима?
С лепим и топлим временом повећава се и вероватноћа да их у природи сретнете, а у неким деловима земље, чак и у градској средини. Тако је пре неки дан један Ужичанин наишао на поскока тик поред парка близу Старог града.
Такође се и у Ваљеву на стени, тик уз саму реку Градац, појавио џиновски поскок.
Она је снимљена како се мигољи по топлом камену и завлачи између гранчица - тотално се стопила са околином, те се на први поглед и није видела.
Ако, пак, дође до сусрета стручњаци саветују да не треба паничити, али ипак треба бити на опрезу.
Две најопасније отровнице које живе на територији наше земље су поскок и шарка. Владица Станковић из Удружења за заштиту гмизаваца и животне средине "Поскок" казао је за Телеграф да се у Београду и околини отровнице не могу срести, али да се могу видети и на југу Србије.
То су предели и околина Пирота, Јагодине, Прокупља, Зајечара... Трећа отровница, планински шарган се јако ретко виђа, а и ако се сретне то су реони на Косову и Метохији и на Шар планини, казао је Станковић у изјави за Телеграф.
Он саветује да не треба бити паничар кад се сретнемо са овим гмизавцима. Страх дефинитивно постоји, али ваља га сузбити без обзира што изгледају застрашујуће.
Има код змија и јако корисних стварио. Антисеруми се користе у фармацеутској индустрији, а осим тога ови гмизавци "тамане" глодаре који су велике штеточине. Све је то циклус у природи, поручлује Станковић.
Станковић је поделио и пар савета и препорука како се понашати ако вас уједе ова змија отровница.
Та два убода змије јако су слична као кад вас убоде игла. Јако је важно без страха и панике истискивати те две тачке убода, како би изашао отров што пре, препоручује Станковић.
Према његовим речима, након тога је јако битно повезати еластични завој или подвезак и никако не уносити алкохол.
Пити што више воде. Ако сте удаљени много од прве здарвстене установе, останите што смиренији. Зато је јако битно да увек са собом носите и одговарајуће лекове, саветује Станковић.
Поскок најраспрострањенији, воли сунчана места
Јединствена карактеристика поскока, по којој је лако препознатљив, јесте „рог“ на предњем делу главе, изграђен од 9–12 плочица организованих у 2 (или 4) реда.
Боја поскока јако варира, од сиве, благо жуте, до светло браон, у зависности од поднебља у којем га налазимо.
Заједнчко обележје свих јединки је тамнобраон или црна цик-цак пруга која се протеже целом дужином леђа. Доња страна, иначе кратког репа, пребојена је код јединки оба пола жутом, црвеном или светло зеленом бојом.
Поскок је најраспрострањенија змија отровница у Србији. Познато је да преферира осунчана места, па се најчешће налази на осунчаним деловима храстових шума, у кањонима и клисурама, а може се попети и на дрво висине два метра.
У Србији настањују подручје јужно од Саве и Дунава.