Самоубиство изврши 10-15 одсто пацијената
„ТУ САМ ЗА ТЕБЕ” - РЕЧ ИЛИ ДЕЛО? Срби масовно пате од депресије, ПРАЗНИЦИ САМО ПОГОРШАВАЈУ СТАЊЕ
У Србији око 250.000 људи пати од депресије, а упркос тим великим бројкама остаје и даље недовољно препозната у друштву.
Велики део популације има предрасуде у вези са проблемима менталног здравља, и то је један од разлога зашто се већина оболелих не лечи. Нажалост, алармантна чињеница јесте да 10 до 15 одсто пацијената са депресијом изврши суицид, што додатно наглашава потребу за хитним деловањем.
Удружење психијатара Србије покренуло је кампању под називом „Ту сам за тебе - Заједно против депресије“, посвећену проблему депресије и значају подршке. Циљ је да се смање предрасуде повезане са депресијом, али и другим менталним болестима у нашем друштву. Због тога је потребно охрабрити особе које се суочавају са депресијом да потраже помоћ.
Изазован празнични период
- Празнични период који је пред нама, за оболеле од депресије може бити посебно изазован. Желимо да знају да смо ми из Удружења пацијената и корисника увек спремни да пружимо подршку - каже Марина Марковић, председница Удружења Видеа.
Кампања се спроводи уз подршку удружења “Херц“ и „Видеа“, која окупљају особе са проблемима менталног здравља, као и Удружење пацијената Србије. Председник Удружења психијатара Србије професор др Чедо Миљевић каже да је депресија као емоција нешто што је сваки човек искусио током свог живота, и то не једном. Међутим, када говоримо о депресији као психијатријском поремећају, онда говоримо о нечему сасвим другом. Депресија као психијатријски поремећај представља синдром, скуп свих симптома код којег је депресивно расположење, иако јако битан, оно ипак само један од неопходних симптома да бисмо дијагностиковали депресивни поремећај.
- Депресија као поремећај се састоји од озбиљних симптома који утичу на осећања, мишљење, вољу, сан, апетит, али и на свакодневно функционисање. Она може да се догоди свакоме без обзира на старост, пол, ниво школске спреме или материјалне приходе. Особе који имају неку врсту болести зависности, доживе тешке губитке, уопоште велике стресогене догађаје, чешће развијају депресију. Жене чешће оболевају од депресије него мушкарци. Врхунац учесталости депресија достиже код старијих, али оно што је последњих година упадљиво, је пораст учесталости болести код деце и адолесцената – истиче др Миљевић.
Доцент др Бранимир Радмановић из Клинике за психијатрију Универзитетског клиничког центра Крагујевац, објаснио је симптоме нарушеног психичко здравље па особа треба да се обрати лекару.
Депресија као поремећај састоји се од озбиљних симптома који утичу на осећања,
мишљење, вољу, сан, апетит
- Депресија је најчешће осећање безразложне туге, али је депресија и губитак интересовања, пад енергије, губитак иницијативе, умор, лош сан, апетит, лоша концентрација – објашњава др Радмановић.
Психијатар Универзитетског клиничког центра Србије др Маја Пантовић Стефановић каже како медицина данас препознаје различите видове лечења депресије. Лечење најчешће подразумева примену лекова, психотерапију или најбоље оба. Који вид терапије ће бити примењен зависи од симптома пацијената, других болести које има, животних околности у којима је, али не смемо да заборавимо и од жеље пацијената, када је то могуће.
Љ. Петровић