ЈОШ ЈЕДНА БЕБА У СРБИЈИ ПРЕМИНУЛА ОД ВЕЛИКОГ КАШЉА Огласио се "Батут": Велики број деце у болници ОВО СУ СИМПТОМИ, НЕ ИГНОРИШИТЕ ИХ
Број оболелих од великог кашља, односно пертусиса, наставио је тренд из септембра и наставио да расте и у октобру, када је ова болест за месец дана дијагностикована код још 18 особа, показује најновији извештај Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут", по ком је од ове болести преминула још једна беба старости до три месеца, и то је трећа преминула беба у овој години.
Како се наводи у извештају, од почетка 2024. године а закључно са 31. октобром пријављена су три смртна исхода узрокована пертусисом код невакцинисане деце узраста до три месеца. У претходном извештају, који се односио на период до 30. септембра, наведено је да су од почетка године пријављена два смртна исхода код невакцинисане деце у истом узрасту.
У "Батутовом" најновијем извештају, наводи се да су од почетка године до 31. октобра, лекари пријавили 1.501 потврђен случај пертусиса.
Код највећег броја пријављених случајева пертусиса дијагноза је постављена током јануара месеца, а од марта месеца закључно са августом регистровао се пад броја оболелих.
Од септембра број оболелих почео да расте
У августу је, наиме, било 8 нових случајева оболевања, у септембру је велики кашаљ потврђен код 14 особа, а у октобру код 18. .
Највећи број случајева регистрован је у узрасним групама особа старијих од 20 година, односно узраста 10 до 14 година.
Од почетка године биле су хоспитализоване 144 особе, међу којима су највише била деца млађа од 12 месеци.
Велики кашаљ је ове године највише погодио Јужнобачки округ и Београда.
На почетку године, пријављена су три смртна исхода узрокована пертусисом код невакцинисане деце узраста до три месеца.
Акутно заразно обољење
Велики кашаљ или пертусис, у народу познат и као магарећи кашаљ, акутно је заразно обољење изазвано бактеријом Bordetella pertussis. Први симптоми ове болести јављају се након 7 до 10 а најдуже 21 дан од контакта са оболелом особом.
Доктор Ивана Беговић Лазаревић, начелник Јединице за имунизацију Градског завода за јавно здравље у Београду, објаснила је за "Блиц здравље" да се у типичној клиничкој слици великог кашља препознају три стадијума обољења.
Катарални стадијум
Током овог стадијум, који траје једну до две недеље, доминантни су симптоми и знаци слични прехлади:
кијање
цурење из носа
благо повишена телесна температура, која може и да изостане
благ кашаљ
Пароксизмални стадијум
У оквиру овог другог стадијума пертусиса, појачавају се симптоми и знакови обољења из првог стадијума. Према речима др Беговић Лазаревић, тада долази до значајног погоршања тегоба у смислу интензитета и учесталости кашља са пароксизмима, нарочито током ноћи.
- Други стадијум инфекције траје једну до шест недеља. Између напада кашља особа не мора да одаје утисак да је болесна - напомиње саговорница "Блиц здравља", а преноси Србија данас.