ГОДИШЊЕ ВИШЕ ОД 700.000 САМОУБИСТАВА
СВИ ИМАМО УЛОГУ У СПРЕЧАВАЊУ СУИЦИДА Један од 100 смртних случајева последица је самоубиства УЗРОЦИ СУ БРОЈНИ, ЕВО КАКО ДА ПРЕПОЗНАТЕ САМОУБИЛАЧКУ КРИЗУ
Процењује се да тренутно постоји више од 700.000 самоубистава годишње широм света, а свако самоубиство дубоко утиче на много више људи.
Један од 100 смртних случајева у свету последица је самоубиства. Самоубиство може утицати на сваког од нас. Свако самоубиство је поражавајуће и има дубок утицај на оне око њих.
- Међутим, подизањем свести, смањењем стигме око самоубиства и подстицањем активности заснованих на доказима, можемо смањити случајеве самоубистава широм света. Светски дан превенције самоубиства прилика је за подизање свести о самоубиству и промовисање акција кроз проверене приступе који ће смањити број самоубистава и покушаја самоубиства на глобалном нивоу - саопштио је Институт за јавно здравље Војводине.
Спречавање самоубиства је често могуће и свако је кључни играч у превенцији. Кроз одређене активности можете учинити да некоме тај мали допринос и разлика буде пресудна у најмрачнијим тренуцима - као члан друштва, као дете, као родитељ, као пријатељ, као колега или као комшија. Сви можемо одиграти улогу у пружању подршке онима који доживљавају самоубилачку кризу или онима који су ожалошћени самоубиством.
- Самоубилачке мисли су сложене. Фактори и узроци који доводе до самоубиства су бројни и компликовани. Ниједан приступ не функционише подједнако за све. Постоје одређени фактори и животни догађаји који могу учинити некога сензитивнијим на самоубиство, а стања менталног здравља, попут анксиозности и депресије, такође могу допринети. Људи који имају самоубилачке мисли могу себе доживети као да су заробљени или као терет за своје пријатеље, породицу и оне око себе, па се стога осећају као да су сами и немају друге могућности. Пандемија ковида-19 допринела је повећању осећаја изолације и угрожености – наводе у Институту.
У Војводини сваке године све више самоубистава
- Током 2019. године у Војводини је било 290 случаја самоубистава док је у Јужнобачком округу било 74, а у Новом Саду 34 случаја. У току 2020. године дошло је до благог повећања броја самоубистава. У Војводини је током 2020. године било 305 самоубистава, од тог броја 74 случаја у Јужнобачком округу, а 32 у Новом Саду. Током 2021. године дошло је до благог повећања броја самоубистава у Војводини – 312 случајева – наводе у институту.
Свакоме можете помоћи и пружити наду показујући да вам је стало. Сви ми имамо улогу у спречавању самоубиства, небитно да ли је она мала или велика. Можда никада нећемо сазнати коме смо и колико помогли и шта чини ту разлику између улога. Сви можемо доћи и питати некога кога познајемо како се осећа и да ли има неки проблем. Не морате имати решења или говорити некоме шта да ради, али једноставно одвајање времена и простора да саслушате некога о његовим проблемима или самоубилачким мислима може му помоћи. Кратки разговори могу спасити животе и створити осећај блиске повезаности и наде у некоме ко се можда бори.
- Стигма је главна препрека у тражењу помоћи. Промена нарације о самоубиству кроз промоцију наде, може створити саосећајније друштво у коме ће се они којима је потребно осећати угодније у тражењу помоћи. Сви можемо учинити нешто да живимо у свету у којем је самоубиство препознато и сви можемо учинити нешто како бисмо то спречили – истичу у Институту.
Љ. Петровић