ШУГА У ОВОМ ГРАДУ Заражен велики број пацијената; Доктори упозоравају на једно
У Ивањици је потврђен велики број пацијената оболелих од шуге која захвата особе свих узраста, а посебно се јавља у колективима попут школа и вртића.
Др Милорад Драмићанин, епидемиолог из Дома здравља Ивањица, наглашава да су изолација оболелих и симултано лечење свих чланова домаћинства кључни за сузбијање ширења заразе.
У Дом здравља Ивањица ових дана јављају се пацијенти свих узраста, а како је др Драмићанин истакао одржан је и састанак и са активом директора школа и вртића у Скупштини општине где су договорене неке мере како би се смањимо број оболелих.
"Шуга транзитира годинама у Србији, али и свету. Наиђу ти епидемијски таласи с времена на време, има тих година када је има више као ове године, а некада је то појединачни случај. Пошто ове године и у задње време имамо повећан број пробаћемо да едукацијом становништва и овим мерама решимо то", казао је епидемиолог.
Довољан је додир да се шуга пренесе
Он напомиње да је најважнији је дијагностиковати, изоловати и онда лечити, али и да постоји много табуа у вези вашљивости и шуге.
"Некад је то било обољење које је везивано за сиромашније породице, оне које су имале лошу хигијену, међутим сад нема правила. Могу да оболе и они који максимално воде рачуна о својој хигијени, који се редовно купају и перу косу", каже доктор из Дома здравља Ивањица.
Посебно је важно имати на уму да је шуга болест која се шири контактом, те је довољно да, на пример, уђете у градски аутобус и да имате додир са неким ко има шугу и ви ћете добити болест, објашњава доктор.
"Наравно ако сте још и у неком колективу шанса да се разболите је много већа", закључује епидемиолог за Инфолигу.
Ноћни свраб највећа карактеристика шуге
Дерматовенеролог Сања Ђорђевић истиче да се правилним и правовременим лечењем може потпуно елиминисати зараза, док је важно да се што пре препознају симптоми попут интензивног свраба и промена на кожи.
"Народ треба да обрати пажњу на појаву ноћног свраба. Ноћни свраб је највећа карактеристика шуге и породична појава обољења, моја је препорука да се свакако јаве изабраном лекару који ће, ако је потребно упутити даље код дерматолога на преглед", казала је дерматовенеролог.
Она је објаснила и да дијагностика може клинички да се препозна и да није компликована, те да се најчешће прате предилекциона места.
"Сви знају отприлике за те шаке које прве имају као ситне бубуљичице са тачкицама рашчешаним, такође свраб који се јавља испод пазуха, гениталне регија, на стомаку исто буду мале ситне тачкице, у доњем делу леђа - прича докторка додајући да је карактеристично да коса и лице не сврбе", истиче она.
Пацијенте не сме да буде стид
Докторка Ђорђевић напомиње да је након прегледа и сумње на шугу јако битно да пацијенти поверују да то јесте то обољење, а не да мисле да је алергија или да их буде срамота да кажу и да спроведу терапију онако како је саветовано.
"Ту терапију треба да спроведе заражена особа пошто је дуг инкубациони период, од заразе до појаве свраба треба да прође месец дана минимум или чак до три месеца, и то је највећи проблем због којег народ не верује да то јесте шуга и избегавају да спроведу саветовану терапију", нагласила је дерматовенеролог.
Додала је да би терапију требало да спроведу и сви чланови породице и они из блиског контакта, али да је и болест и сексуално преносива.
Сви чланови породице морају да буду третирани терапијом
"Терапија је најчешће сумпорна маст или перметрин, али то све зависи од извештаја лекара. Ту терапију не треба да користе сви сад превентивно и није нам циљ да се народ уплаши и одлази и пије разне ствари превентивно, него само онда када након лекарског прегледа неком буде дијагностикована шуга и све особе из те породице ", објаснила је.
Важно је да сви чланови буду третирани терапијом онако како је лекар по извештају написао, јер се она разликује за свакога.