СТИЖЕ ЛИ НАМ РАДИОАКТИВНИ САХАРСКИ ПЕСАК!? Плутонијум и цезијум претња по здравље СТРУЧЊАЦИ ОБЈАВИЛИ УПОЗОРАВАЈУЋУ СТУДИЈУ
Сахарски песак садржи радиоактивне изотопе плутонијума и цезијума који се могу транспортовати из велике афричке пустиње на друге континенте.
Између 2022. и 2024. године у Европи је дошло до значајних падавина песка – или боље речено, прашине – из Сахаре.
Овај феномен је познат по надреалним измаглицама између наранџасте и жућкасте.
Без обзира на разне теорије завере, сахарска прашина и даље игра важну улогу у утицају на климатски систем наше планете, као и сунчево зрачење, покривач облака, па чак и квалитет ваздуха. Дакле, то такође утиче на наше здравље.
Осим механичких ефеката на наш респираторни систем – још увек говоримо о финим честицама које се могу удахнути – научници узимају у обзир састав прашине.
#CopernicusAtmosphere is monitoring the latest #SaharanDust episode affecting Europe over the next few days with high dust Aerosol Optical Depth values predicted over France, Italy and parts of Central Europe.
▶️ https://t.co/Z4vNN8tbvD pic.twitter.com/LtuhGQGQT4— Copernicus ECMWF (@CopernicusECMWF) June 18, 2024
Нова студија коју су водили научници са Универзитета Парис-Сацлаи фокусирала се на анализу пустињских честица које су пале на Европу 2022. године, прикупљене захваљујући сарадњи неколико научника.
Од више од 100 узетих узорака анализирано је педесетак, који долазе из шест земаља: Аустрије, Белгије, Француске, Немачке, Луксембурга и Шпаније. Циљ је био да се открије потенцијални транспорт радиоактивних изотопа као што су цезијум-137, плутонијум-239 и плутонијум-240, који су заиста идентификовани пажљивим лабораторијским истраживањима. Поред позадинске контаминације од америчких и бивших совјетских нуклеарних тестова у прошлом веку, који су међу главним изворима, студија је такође открила специфичну компоненту у вези са нуклеарним тестовима спроведеним у самој пустињи Сахара.
Реч је о злогласној серији Reggane, у Алжиру, сету од четири атмосферска нуклеарна тестирања које је Француска спровела у пустињи јужног Алжира између фебруара 1960. и априла 1961. Иако су француске власти уверавале да ће детонације Гербоисе плаве, беле, црвене и зелене боје требало да буду "безопасне" јер су се изводиле на ненасељеним местима, десетине хиљада људи су због њих имале озбиљне здравствене проблеме: од рака до слепила, укључујући и урођене малформације.
Као и тестови у другим земљама, радиоактивне падавине од атомских експлозија, изведене у Сахарском центру за војне експерименте недалеко од Regganea, депоноване су у животну средину, а самим тим и у пустињску прашину, која се, као што знамо, преноси даље у свет. Према прорачунима научника, сваке године овај северноафрички регион емитује на стотине милиона тона сахарске прашине. Чак 12 одсто доспева у Европу са интензивним појавама какве су забележене последњих година.
Пошто су неки били посебно значајни, истраживачи су желели да истраже радиоактивност ове прашине. На срећу, концентрације цезијума-137, плутонијума-239 и плутонијума-240, иако имају различите потписе од оних других америчких и руских нуклеарних тестова, анализама није утврђено да представљају претњу по јавно здравље, преноси Телеграф.
"Изотопски потписи плутонијума, јединствени отисак прста нуклеарне бомбе, остали су у опсегу глобалних трагова испадања у којима су у великој мери доминирала нуклеарна тестирања САД и бившег Совјетског Савеза, значајно различити од француских потписа. Међутим, радиоактивна контаминација откривена у свим узорцима није представљала ризик по јавно здравље у смислу изложености радиоактивности", написали су аутори студије.
Ова радиоактивност, међутим, представља упозорење на последице непромишљених људских поступака, посебно оних везаних за употребу оружја за масовно уништење, које може да утиче на људе и животну средину у веома дугим периодима.