ШТА ЈЕ „ЗДРАВИТАС” И ЗАШТО ГА ОДБАЦУЈУ ПРОСВЕТАРИ Ни услова, ни довољно алата
Платформа „Здравитас”, намењена праћењу моторичких способности ученика од трећег разреда осмолетки до краја средње школе како би се раном детекцијом отклониле евентуалне тешкоће, требало је да заживи од ове школске године, а у пројекат би били укључени сви, од школског педагога и психолога до лекара, најавила је министарка просвете Славица Ђукић Дејановић.
Међутим, репрезентативни синдикати просветних радника одбили су неплаћено ангажовање, сматрајући да су запослени већ преоптерећени редовним активностима, али и да је реализација лоше замишљена, те су затражили хитан састанак, док је повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности, на њихов захтев, покренуо надзор над пројектом „Здравитас”, будући да је једна од сумњи нарушавање приватности деце, јер се у базу података уносе лични подаци без сагласности ученика и родитеља.
У истраживању које је покренуо Савез учитеља Републике Србије, 71,4 одсто испитаника међу 2.442 просветних радника, где је већина у разредној настави, али има и стручних сарадника, односно директора и њихових помоћника, изјавило је да не разуме сврху и циљ тог пројекта, а 69 одсто да не располаже свим потребним информацијама.
Када је реч о условима за рад, 35 одсто анкетираних тврди како нема приступ интернету одговарајућег квалитета, а 77,9 одсто да у школи у којој раде не постоје инструменти за мерење телесне висине и тежине.
„Истраживање је показало да одређени број наших колега нема телефоне који испуњавају техничке захтеве за инсталирање апликације ConsentID, а огромна већина од 89,1 одсто учесника у анкети се недвосмислено изјаснила да не жели да свој приватни телефон користи за реализацију активности у оквиру пројекта. Поред тога, 79,9 одсто колега се изјаснило да нису вољни да у одговарајућим институцијама преузму потребне параметре за приступ апликацији. Такође, велика већина испитаних просветних радника (77,3 одсто) сматра да им није потребна обука за учешће у пројекту, без обзира на то да ли се обука реализује викендом или радним данима”, истичу.
Од анкетираних наставника, 77,9 одсто наводе да у школи у којој раде не постоје ни инструменти за мерење телесне висине и тежине
Готово сви који су учествовали у истраживању (92,5 одсто) кажу да пројекат „Здравитас” представља додатно оптерећење наставника школском администрацијом, те да их онемогућава да своју пажњу и време посвете самим ученицима, њиховом васпитању и образовању.
На крају, више од половине испитаника (67 одсто) сматра да није било потребно увођење посебне платформе за потребе реализације пројекта.
„Очекујемо да се унос података о расту и развоју ученика интегрише у постојећи е-Дневник, чиме би се избегле или знатно смањиле додатне административне обавезе учитеља, наставника физичког и здравственог васпитања и одељењских старешина”, наводе.
С. М-ћ