СЛЕДИ НАМ ВРЕМЕНСКИ РОЛЕРКОСТЕР Два дана са пуно сунца, потом спремите кишобране; Ево какво нас време очекује у октобру
Метеоролог Иван Ристић најавио временски ролеркостер!
Током јутра магла je смањила видљивост по котлинама и долинама река, као и висоравнима југозападне Србије на мање од 500 м.
На истоку Србије данас током целог дана дуваће умерен и јак северозападни ветар, повремено и са олујним ударима. Увече ветар у слабљењу.
- Данас и сутра очекује се пуно сунца, а сутра ће максималне температуре поново бити преко 20 °Ц. Од четвртка до краја недеље биће претежно облачно и свеже, повремено с кишом. Максимална температура кретаће се између 16 °Ц и 20 °Ц, а највише кише биће у четвртак и петак - навео је метеоролог Иван Ристић.
Следи нам Михољско лето
- Од понедељка долази до стабилизације времена и пораста температура, улазимо у Михољско лето и најтоплију недељу октобра према тренутним прогнозама. Не заборавите да у другој половини октобра поново стиже захлађење и право јесење време - додао је Ристић.
Чека нас хладна зима
Последња деценија обележена је температурним рекордима, топлотним таласима и благим зимама које су више подсећале на пролеће него на божићне и новогодишње празнике. Међутим, према најновијој прогнози професора др Александра Ваљаревића и метеоролога Ивана Ристића, предстојећа зима биће најхладнија и са највише снега у последњих десет година, готово као некада.
У њиховој дугорочној временској прогнози, која обухвата период од октобра ове до марта следеће године, истичу да су крајем августа и почетком септембра дошле до промене циркулације у атмосфери. Ове промене, које су покренуле догађаје у временским приликама и клими, почеле су са необичним поплавама у Сахари и смањењем стварања урагана на Атлантику, иако океан бележи рекордне температуре.
С друге стране, нестао је исландски циклон, који је, у комбинацији с афричким антициклоном, доминирао Балканом 14 месеци, чиме је овај регион био најтоплији на планети. Ова промена циркулације омогућила је продор хладног арктичког ваздуха у срце Европе, што ће резултирати јаким захлађењем и снежним падавинама на планинама, док су велике количине падавина изазвале поплаве на скоро свим рекама које извире из Карпата и Алпа.
Последње прогнозе, како истиче проф. Ваљаревић, говоре да ћемо после девет година у Београду имати 15 дана са снегом и задржавање снежног покривача нарочито после 10. јануара и средином фебруара!