У почетку подсећа на прехладу, али... ОПАСНИ ВИРУС СЕ ПРОШИРИО Огласио се "Батут": Предњачи један град, а ево шта је узрок!
Мале богиње настављају да се шире у Србији, а само у новембру морбиле су дијагностиковане код 158 особа, од чега само у Новом Пазару код 137.
Према подацима Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" у односу на претходни месец морбиле су регистроване код 55 особа више у односу на октобар.
Од почетка 2024. године, мале богиње у Србији су дијагностиковане код 694 особа.
Током новембра месеца регистровано је 158 случајева морбила, и то:
137 на територији Новог Пазара
17 у Тутину
три у Београду
један у Крагујевцу.
Незахвално вођство, Нови Пазар држи месецима уназад, чиме је себи обезбедио место највећег жаришта када се гледају свеукупни подаци о броју оболелих у Србији од почетка 2024. године.
Од почетка године највећи број случајева регистрован је на територији Рашког округа - 546, у оквиру епидемије у Новом Пазару која је пријављена 7. маја ове године.
Од тада, мале богиње се у овом граду не смирују, а колико предњаче доказује чињеница да је у Београду од почетка године оболела 101 особа, а у Јужнобанатском округу 10. Остали окрузи имају по један, два, пет до девет потврђених случајева.
Само је један узрок великог оболевања
Директор Завода за јавно здравље у Новом Пазару примаријус мр сц мед др Шефадил Спахић објашњава за "Блиц" да је велико заражавање морбилима у овом граду последица само ниске стопе вакцинисаности ММР вакцином, која се прима против морбила, заушака и рубеле.
Напомиње да се коначно, по питању имунизације, ситуација поправља, те да је стопа вакцинисане деце у октобру скочила за 10 одсто у односу на септембар. Наравно, да би се постигао задовољавајући обухват од 95 одсто, биће неопходно време.
На све ово смо наговештавали, причали, саветовали. Све је последица неадекватне вакцинације и све док има невакцинисане деце, то ће да "гори", каже др Спахић.
Почиње као прехлада, а ово су симптоми
Срећа је да међу оболелим пацијентима од малих богиња нема оних са тешком клиничком сликом, а тренутно нема ни оболелих који су хоспитализовани у болници.
Примаријус др Спахић подсећа и на први карактеристичан симптом малих богиња, на који треба обратити пажњу, и посумњати на морбиле - такозвана плачна маска.
Мале богиње почињу симптомима који су слични прехлади, а карактеристична међу тим првим знацима је, такозвана плачна маска, односно појава коњуктивитиса - истакао је прим. др Спахић, директор Завода за јавно здравље у Новом Пазару, који подсећа да свако болесно дете, било да се ради о малим богињама, или неком другом вирус, треба да буде изопштено из колектива.
Тегобе крећу за седам до 18 дана
Мале богиње (морбиле) једна су од најзаразнијих вирусних инфекција, код које се прве тегобе испољавају тек за 7 до 18 дана. Узрокује их вирус малих богиња - Меаслес вирус, а ради се о РНК вирусу који припада роду Morbillivirus и фамилији Paramyxoviridae, а извор инфекције је оболела особа. У блиском контакту са њом оболи 9 од 10 осетљивих особа.
Вирус малих богиња може да остане у ваздуху и на површинама још око 2 сата пошто инфицирана особа напусти просторију.
Доктор Ивана Беговић Лазаревић, начелник Јединице за имунизацију Градског завода за јавно здравље у Београду објаснила је да се морбиле преносе директним контактом са оболелом особом - путем пољупца, руковања, путем ваздуха респираторним капљицама које емитује оболела особа као што су кашаљ и кијање, а ретко индиректним путем преко свеже контаминираних предмета.
Инкубација, односно период од момента уласка вируса у организам до појаве првих симптома, траје 7 до 18 дана. Након тога долази до појаве повишене телесне температуре, секреције из носа, кашља и коњунктивитиса - водњикаве, црвене очи, отечени капци. Набројани симптоми трају 2 до 4 дана, након чега долази до скока телесне температуре, преко 40 степени и појаве макулопапулозне оспе. Она се прво појављује на лицу, иза ушију и на врату, а затим се шири на труп и екстремитете, објаснила је раније др Беговић Лазаревић за "Блиц здравље".
Према њеним речима, оболела особа је заразна последњег дана инкубације, када још нема тегобе - 4 дана пре избијања оспе и 4 дана након избијања оспе.