ПЛАНИНЕ У СРБИЈИ У ОПАСНОСТИ, немају много шансе за поправак БАР ДО СРЕДИНЕ ФЕБРУАРА; Ево о чему се ради
Крај јануара донео је Србији рекордно топло време и температуре до 22°Ц. У Београду је измерено рекордних 21,4°Ц, што је највиша икада температура измерена у јануару од 1887. године, пише Телеграф.
Топло је било и на планинама, што је довело до тога да се снег скоро у потпуности отопи до 1500 метара надморске висине. Чак и на највишим планинама има врло мало снега, на Копаонику је остало само 20 цм снега.
Без снежног покривча већ данима је Златибор, а на овој планини снежног покривача има само Торнику и на појединим ски стазама.
Почетак фебруара донео је пад температуре ваздуха, али се наставља суво време.
Суво и ветровито
Србија ће и наредном периоду бити под утицајем снажног антициклона, а како ћемо се се налазити на његовом источном ободу, са североистока ће доћи до прилива још мало хладнијег ваздуха, док ће главнина и језгро врло хладне ваздушне масе продирати на југ источније од нашег подручја и Балкана.
Дакле, под утицајем антицклона и високог ваздушног притиска, у Србији до краја седмице неће бити падавина и очекује се углавном ведро, за викенд уз више облачности.
Према тренутним прогнозама, падавина неће бити бар наредних 10 дана, односно, до средине фебруара.
Веома висок ваздушни притисак са северозапада Европе, који ће наредних дана својим центром од 1049 милибара доминирати над северозападном Европом, током следећег викенда измстиће се над исток континента и биће врло висок, уз вредности од 1053 милибара.
Током викенда у Србији ће и даље бити суво, али уз више облачности и уз појачан југоисточни и источни ветар, у кошавском подручју и јак.
Ништа од скијања
Поље високог притиска који ће доминирати Европом, спречаваће продор облачности, циклона и падавина са Атлантика унутар копна и до Србије и ти системи премештаће се или доста северније или јужније.
Како су планине већ без снежног покривача, осим они највише, то ће само погоршати веома лошу актуелну ситуаицију у ски центрима, што би се веома неповољно могло одразити и на зимски туризам.
Копаоник угрожен
Прошлогодишњи јанаур први пут у историји протекао је без снежног покривача на Копаонику током прве половине месеца, и тадашњи дочек Нове године прошао је без снега.
Досадашњи део зиме донео је нешто обилнији снег током децембра и почетком јануара, па је 5. јануара на Копаонику мерено 56, а на Златибору 53 цм, након чега је дошло до отапања снежног покривача.
Чак и на планинама изнад 1700 метара где има око 20 цм снега, може у наредном периоду доћи до мањег смањења, али с обзиром на то да ће бити хладно, уз температуре у минусу, снежни покривач неће се истопити изнад ових висина и задржао би се и да не буде падавина, бар до средине месеца.
Добра вест је да ће наредних дана на планинама бити хладно, ноћу уз температуре и до минус 10 степени, тако да ће температуре ићи у прилог тамо где има услова за вештачко оснежавање.
Иначе, у наредном периоду минимална јутарња температура биће од -5 до 0, на планинама до -10°Ц, а током дана од 4 до 8°Ц, што су температуре у складу са календаром.
Последњих година, ситуција је и више него често алармантна на планинама због недостатка снега и то не само у Србији, већ и у региону и широм Европе, па и у вишим пределима Алпа, који су неретко и изнад 2000 метара усред зиме без снежног покривача.