Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ПАЛАТА НАУКЕ ОТВОРИЛА ВРАТА ЗА ПОСЕТИОЦЕ: Задужбина Миодрага Костића отворила је највећи центар за истраживање науке у региону

24.12.2024. 15:10 15:11
Пише:
Извор:
Дневник/Задзжбина Миодрага Костића
Задужбина Миодрага Костића
Фото: Задужбина Миодрага Костића/Марко Тодоровић

БЕОГРАД: Задужбина Миодрага Костића отворила је у Београду Палату науке, која од данас прима посетиоце на адреси Краља Милана 11.

Захваљујући поклону Миодрага Костића вредном преко 25 милиона евра српском друштву, простор од 5.500 метара квадратних у једној од најлепших београдских зграда, претворен је у први центар за истраживање и популаризацију науке у Србији и највећи у региону. Овај пројекат од капиталног значаја за развој науке и подршку образовању, вратио је задужбинарство на велика врата, имајући у виду да се ради о највећем појединачном давању за филантропију на овим просторима још од почетка прошлог века.

– Миодраг Костић је основао задужбину са жељом да остави трајну вредност српској науци и друштву. Иако је ово круна његовог филантропског деловања, за нас је отварање Палате науке много више од успостављања задужбине која носи његово име. То је улагање у будућност, технолошки напредак и иновације, као и у наше таленте који ће бити покретачка снага развоја Србије. Поред истраживања која ће се одвијати у 20 научних центара, важан циљ Палате науке је и популаризација науке. Посебна пажња посвећена је садржајима за основце и средњошколце, али ово је центар научне инспирације за све генерације – од деце и младих до академске и научно- истраживачке заједнице – изјавио је члан Управног одбора Задужбине Миодрага Костића Александар Костић.

Задужбина Миодрага Костића
Фото: Задужбина Миодрага Костића/Марко Тодоровић

– Кроз овај пројекат било је потребно и „физички“ оживети визију Миодрага Костића. Ово монументално здање богатог архитектонског наслеђа и културно-историјске вредности требало је спојити са савременим технологијама и модерним садржајима, и омогућити све услове за вршење истраживања у научним центрима. Овом простору удахнули смо потпуно нов живот управо на стогодишњицу зграде. Врата Палате науке су од данас отворена за целокупну јавност, и верујемо да ће све генерације уживати у нашим изложбеним поставкама, планетаријуму, али и бројним другим садржајима које је припремила Задужбина Миодрага Костића – рекла је директорка пројекта и чланица Управног одбора задужбине Александра Стојановић.

Посетиоце Палате науке очекује стална изложбена поставка са преко 30 интерактивних и едукативних експоната, кроз које су на популаран начин приказане научне појаве и открића о човеку, Земљи, технологији и свемиру. Међу експонатима посебно се издваја највећи интерактивни глобус у Европи, пречника три метра, који ће емитовати више од 500 различитих пројекција користећи НАСА базу података. Прва гостујућа изложба обрађује тему ајкула, а стигла је из Природњачког музеја из Њујорка.

Задужбина Миодрага Костића
Фото: Задужбина Миодрага Костића/Марко Тодоровић

У Палати науке налази се и планетаријум са 36 седећих места, најсавременијег аудио-видео система, који посетиоцима пружа визуелни спектакл од 360 степени, уз пројекције о тајнама свемира које се смењују на сваких сат времена. У простору Show Лаба представљају се пројекти институција са којима сарађује Задужбина Миодрага Костића, а посебан доживљај пружају ВР капсуле које омогућавају виртуелни обилазак других локација кроз интерактивне 3Д 360 видео туре. 

Такође, међу садржајима су и Дечији научни кутак, ресторан, књижара и научни кафе у коме вам кафу може послужити робот. Палата науке располаже и простором за организацију догађаја, па ће Задужбина Миодрага Костића редовно организовати панеле, радионице и предавања на различите теме.

Задужбина Миодрага Костића
Фото: Задужбина Миодрага Костића/Марко Тодоровић

Поред ових садржаја и активности које су намењене најширој јавности са циљем популаризације и приближавања науке грађанима, а посебно деци и младима, други сегмент Палате науке чини 20 научних центара, од којих је 19 успостављено у сарадњи са Електротехничким факултетом у Београду, док је двадесети центар за дигитализацију Радио-телевизије Србије. У овим центрима врше се истраживања у различитим научним областима – од роботике, вештачке интелигенције и холографије, преко електроенергетике, биомедицине и телекомуникација, до интернета ствари, индустријске аутоматизације и 3Д звука.

Радно време Палате науке је од уторка до петка од 10 до 18 часова, и суботом и недељом од 11 до 19 часова. Улазнице се могу купити на лицу места на благајни, као и онлајн путем сајта. Отварањем Палате науке Београд је добио ново, важно место у својој музејској и туристичкој понуди, и позиционирао се високо на мапи научних центара ове врсте у Европи.

Извор:
Дневник/Задзжбина Миодрага Костића
Пише:
Пошаљите коментар