НЕВЕРОВАТНА ПРИЧА О ЗАДУЖБИНИ КОД КРАГУЈЕВЦА Мештани сведочили многим чудима која су се десила у манастиру Саринац (ФОТО)
КРАГУЈЕВАЦ : У атару села Велике Пчелице окружен густом шумом у срцу Шумадије, сместио се манастир, посвећен Светој Сари једној од три сестре,а свака има своју задужбину
Наиме, три девојке вишег сталежа сакриле су се у овај крај након погибије њиховог оца, богатог племића, који је погинуо у боју на Косову пољу. Сестре су се звале Ралетина, Дена и Сара и по њима се зову њихови манастири, Саринац, Ралетинац и Денковац. Мошти све три сестре се налазе у њиховим матичним манастирима. Старији мештани још увек се сећају приче о томе како су мошти Свете Саре пронађене.
- После Другог светског рата постојале су приче да је на месту где је манастир сакривено неко велико благо. Понесени том причом, група младића је овде дошла да копа. Узели су лопате и копали у дворишту, када се одједном зачуо туп ударац као да је ударио у ћуп. Међутим, биле су то мошти Свете Саре из којих је избијала светлост. Онда су оне пребачене у манастир Ралетинац. Постоји прича да се Света Сара неколико ноћи заредом јављала у сан игуману манастира да је врате у њен манастир и њен гроб и тако су враћене у манастир Саринац, кажу за РИНУ мештани.
Мошти Свете Саре и данас се налазе у њеној кући, манастиру Саринац, смештене у кивоту који је урађен у дуборезу. Њен скелет је у потпуности сачуван, мошти су боје воска а из њих се шири специфичан миомирис. Бројни путници намерници и верујући народ обилази сва три манастира у овом крају, а баш у Саринцу сведочили су многим чудима и услишеним молитвама.
- О томе да Света Сара чује молитве верника говоре и заветне плочице на њеним моштима које су донели управо верници којима су жеље молећи се поред њених моштију услишене. Има много таквих примера, људи долазе са свих страна. По спас, по здравље, по исцелење. Ми смо благословени што су у нашем крају три тако велике светиње, додају мештани.
Манастир Саринац грађен у 14. веку, деведесетих година XX века почела је обнова овог светог места, подизањем нове цркве и конака. Манастрски храм је скромних димензија, грађен у духу средњовековне рашке архитектуре али свакако велика светиња.
РИНА