НА ПАПИРУ ПРЕКО 130.000, АЛИ У СТВАРНОСТИ МНОГО ВИШЕ И у Србији обележен Међународни дан Рома, једне од најугроженијих друштвених група
Међународни дан Рома јуче је обележен у целом свету, а у Србији је Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог у сарадњи са Националним саветом ромске националне мањине уз подршку Савета Европе тим поводом организовало скуп „О Ромима са Ромима”.
На скупу су говорили министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог у техничкој влади Томислав Жигманов, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у техничкој влади Немања Старовић, саветник председника Владе Србије Предраг Рајић, шеф Делегације Европске уније у Србији амбасадор Емануеле Жиофре, заменица шефа мисије Савета Европе у Србији Ана Оприсан и председник Националног савета ромске националне мањине Далибор Накић.
Међународни дан Рома је као празник установљен 1990. у граду Сероцк у Пољској, у знак сећања на Први светски конгрес Рома који је одржан у Челсфилду код Лондона од 7. до 12. априла 1971.
У Србији, према последњем попису становништва из 2022. године, живи 131.936 припадника ромске националне мањине
На конгресу је усвојен међународни назив „Ром”, што на ромском значи „човек”, а донета је и одлука да песма „Ђелем, ђелем”, што на српском значи „Путовао сам, путовао сам”, постане ромска химна.
У Челсфилду је утврђена и ромска застава, плаво-зелена двобојница са црвеним точком, где плава боја представља небо, слободу и безгранично пространство, зелена траву, пут, живот обележен путовањима, док црвени точак означава симбол сталног кретања.
На територији ЕУ живи више од шест милиона Рома
У Србији, према последњем попису становништва из 2022. године, живи 131.936 припадника ромске националне мањине, иако се процењује да је укупан број Рома у земљи далеко већи.
Роми су широко дисперзивна заједница, а највећи број их живи у Београду и АП Војводини, нарочито у Јужнобанатском округу, као и у деловима централне Србије: у Нишу, Крагујевцу, Бору, Зајечару и другим урбаним и руралним срединама. Роми у Србији су препознати као једна од најугроженијих и најдискриминисанијих друштвених група, са бројним изазовима у областима образовања, становања, запошљавања, социјалне заштите и здравства.
На територији ЕУ живи више од шест милиона Рома, док на подручју читаве Европе живи њих између 10 и 12 милиона, што их чини највећом етничком мањином на Старом континенту.