Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

КОЛИКО АТОМСКИХ СКЛОНИШТА ИМА НОВИ САД? Већина је заузета, МНОГИ НА ЊИМА ЗАРАЂУЈУ, У случају невоље, празне се ЗА 24 САТА

23.11.2024. 20:39 21:09
Пише:
sklonište
Фото: Pixabay

Ако се случајно деси да у Србији дође до ратног или ванредног стања због нуклеарне претње, више од 1.000 атомских склоништа широм земље биће испражњено и оспособљено за употребу у циљу заштите становништва. Ово тврде из Јавног предузећа "Склоништа" којима је на управљање поверено укупно 1.442 оваквих скровишта, а већина њих тренутно се користи у потпуно другачије сврхе.

Како кажу, само 400 њих је тренутно погодно за издавање, па су се одавно она и претворила у теретане, играонице и "ескејм румове". Ипак, уколико до опасности дође, закупци у року од 24 сата морају да их испразне.

Председник Србије Александар Вучић у понедељак је на конференцији за медије изјавио да је нуклеарна опасност реална, као и да Србија нема довољан број места у атомским склоништима и да је потребно обновити инфраструктуру. 
"Ми смо потпуно неспремни, имамо места за 257.000 људи у склоништима и мораћемо да разговарамо са људима који имају теретане, вешернице, продавнице, да обнављамо инфраструктуру да би дошли до броја од милион и по људи које можемо да сместимо у склониште", рекао је Вучић након што се дотакао теме потенцијалног нуклеарног рата због тренутне ситуације у Украјини.

У систему склањања и заштите становништва и запослених, поред склоништа која су поверена на управљање Јавном предузећу за склоништа у Србији постоји неколико хиљада кућних и осталих склоништа и више стотина склоништа привредних друштава.

Нови Сад има 159 атомских склоништа

Према доступним подацима, у Новом Саду постоји укупно 159 атомских склоништа. 
Од тог броја, око 50 склоништа није издато у закуп, док се преостала користе за различите намене, попут складишта или спортских објеката. Управљање овим склоништима поверено је Јавном предузећу "Склоништа", које је основано 1992. године са циљем организације, изградње, одржавања и техничке контроле јавних и блоковских склоништа на територији Републике Србије.

С обзиром на то да се већина склоништа издаје током мирнодопског периода (периода без ванредних стања и рата), она склоништа којима управља Јавно предузеће "Склоништа", одржавају се средствима од закупа и других извора.
"Једини приход предузећа је закупнина од мирнодопског коришћења објеката (мали број се издаје, остала нису погодна за издавање). Јако је битно нагласити да од 2012. године грађани не плаћају накнаду за одржавање постојећег фонда склоништа и изградњу нових склоништа", кажу из предузећа.

Издата склоништа се користе у различите сврхе, а најчешће као магацини, архиве, теретане, играонице и слично. Републичка дирекција за имовину РС даје сагласност за коришћење објеката за одређену намену, а у случају промене намене, увек се мора добити нова сагласност од исте. Од укупног броја склоништа која су поверена на управљање Предузећу само је око 400 погодно за издавање. На територији Републике Србије издато је укупно 305 објекта, од којих је 168 на територији 15 општина града Београда", кажу из овог предузећа.

Шта  са склоништима ако дође до ратног стања

Како објашњавају из предузећа, ако до ратног стања дође, склоништима руководе припадници Сектора за ванредне ситуације који обезбеђују да се склониште користи у складу са његовом наменом.

sklonište
Фото: Pixabay

"У склониште је потребно понети само неопходне личне ствари. Локална самоуправа треба да изради брошуре које обрађују све недоумице становништва о боравку у склоништу", напомињу из Јавног предузећа "Склоништа".
У случају проглашења ванредне ситуације, склоништа која се користе као оставе, "ескејп румови" или нешто сасвим друго, могу се испразнити, а у случају проглашења ванредног или ратног стања морају се испразнити и оспособити за заштиту у року који одреди штаб за ванредне ситуације, а најкасније у року од 24 часа.

Исто важи и за стамбене заједнице, које користе склоништа у мирнодопске сврхе, као оставе станара.

Комунални инспектори кренули у обилазак

Крагујевац, Ниш, Нови Сад и Ужице, уз Београд представљају градове који имају највећи број атомских склоништа, о којима води рачуна поменуто предузеће. У мањим местима, уколико их и има, атомска склоништа су надлежност управника зграда у којима се налазе.

Како је рекао управник зграде Љубиша Павловић, поједине је комунална инспекција већ почела да обилази.
"Комунална милиција је пре три месеца, када је већ било најављено да ће да се погорша ситуација између Украјине и Русије, кренула да обилази атомска склоништа. Тако да сам ја као управник добио похвалу. ", наводи он.
 

Извор:
Дневник, Мондо
Пише:
Пошаљите коментар