ПАС НЕ МОЖЕ У АУТОБУС Путница и возач се сукобили на перону, кога закон штити
На Главној аутобуској станици у Београду синоћ је дошло до мање драме на једном од перона, када је настала расправа између путнице и возача око уношења пса у транспортеру у аутобус.
Снимак инцидента брзо се појавио на друштвеним мрежама, тачније на Инстаграму, а снимала га је особа која се затекла на лицу места.
Иако се тешко може разазнати шта тачно говоре, на снимку се види видно узнемирена жена како повишеним тоном расправља с возачем и прати га до дела где се утовара пртљаг. У једном тренутку неколико путника покушава да је смири и спречи да дође до већег конфликта.
Поставља се питање, да ли је уопште дозвољен превоз животиња у међуградском саобраћају?
Према подацима са сајта једног српског превозника, члан 14 Закона о превозу путника у друмском саобраћају недвосмислено наводи да животиње није дозвољено превозити у аутобусима који обављају јавни саобраћај, осим ако то другачије није регулисано посебним прописима.
Поред животиња, наведено је да се у јавном превозу не могу превозити ни:
Деца испод 6 година без пратње,
Особе заражене заразним болестима,
Видно алкохолисане особе које ремете ред,
Посмртни остаци,
Експлозивне и запаљиве материје, као ни радиоактивне или корозивне супстанце.
Међутим, у градском превозу у Београду правила су нешто флексибилнија. Према Одлуци о јавном линијском превозу путника, дозвољено је уносити мање псе (до 40 цм висине у гребену) и мачке у транспортеру, али искључиво у одређеним терминима – од 9 до 13 часова и од 18 до поноћи.
Транспортер мора бити затворен, безбедан за транспорт (да се животиња не може извући или направити неред), са довољном вентилацијом и простором да љубимац може удобно лежати или стајати.
Возачи градских аутобуса у тим случајевима немају право да одбију превоз, под условом да су испоштовани сви прописи. Ипак, остаје нејасно како се санкционише возач уколико не дозволи улазак љубимца под важећим условима. Казна за физичка лица која не поштују прописе износи 6.000 динара.