ДО КРАЈА ГОДИНЕ ИМАЋЕМО ЕВРОПСКЕ ЦЕНЕ ЦИГАРЕТА Још једно поскупљење стиже у јулу
Влада Србије недавно је усвојила нове динарске износе акциза усклађене са годишњим индексом потрошачких цена у 2024. години, и то на различите акцизне производе – деривате нафте, алкохол, кафу, цигарете, дуванске прерађевине, течности за пуњење електронских цигарета, никотинске врећице и природни гас за крајњу потрошњу.
Према новим усклађеним износима, акциза на оловни бензин износи 74,54 динара и већа је за 3,07 динара, док је на безоловни 70,11 динара, што је за 2,89 динара више.
Када је реч о алкохолу, уместо досадашњих 28,05 динара акциза за нискоалкохолна пића сада износи 26,89 динара по литру, док је акциза за пиво и нискоалкохолна пића која садрже пет или више процената алкохола већа и уместо 30,72 износи 32,04 динара по литру. Нови усклађени износ акциза за јака алкохолна пића износи 56.057,29 динара, уместо досадашњих 53.746,20 динара.
Износ акцизе увећан је и за непржену кафу – са 108,06 динара по килограму на 112,71 динара, као и за пржену кафу са 135,07 на 140,88 динара. Нова акциза на природни гас за крајњу потрошњу, односно грејање, уместо досадашњих 68,11 динара по мегават-часу износи 71,04 динара.
У разговору за Бизнис.рс секретар Удружења за биљну производњу и прехрамбену индустрију Привредне коморе Србије (ПКС) Александар Богуновић истиче да се усклађивање акциза са потрошачким ценама обично врши кроз прилагођавање висине акциза у складу са инфлацијом или неким другим економским параметрима.
- У пракси то значи да држава може периодично повећавати акцизе на одређене производе (гориво, алкохол, дуван, кафу) како би одржала реалну вредност пореза у односу на раст цена. До поскупљења долази јер повећање акциза директно утиче на трошкове производње или увоза неког производа. Произвођачи и дистрибутери морају да плате вишу акцизу, што значи да им расте набавна цена робе. Како би задржали профитну маржу, трговци и произвођачи повећавају малопродајне цене - истиче Богуновић.
Према његовим речима, када поскупе основни производи попут горива то може изазвати ланчану реакцију поскупљења због виших трошкова производње и транспорта.
- Повећање акциза постаје део шире економске динамике, где раст цена може утицати на потрошњу и укупну инфлацију у земљи - додаје он.
Малопродајне цене одређују произвођачи и увозници
О акцизама се у јавности готово увек говори када дође до поскупљења дуванских производа. Према новим усклађеним износима, акциза на цигарете из увоза и цигарете произведене у земљи од 1. јануара износи 103,65 динара по паклици, док ће од 1. јула бити повећана на 105,40 динара. Акциза на никотинске врећице скочила је са 4.842 на 5.050,21 динар по килограму.
Богуновић напомиње да формирање цена цигарета на домаћем тржишту зависи од неколико кључних фактора. Тако се цена паклице састоји од специфичне акцизе – фиксни износ по паклици (који се тренутно постепено повећава по акцизном календару), пропорционалне акцизе – тачније, процентуалног дела малопродајне цене који је тренутно 33 одсто, и ПДВ-а (20 одсто), који се обрачунава на основну цену увећану за акцизе.
- Малопродајне цене одређују произвођачи и увозници цигарета. Србија спроводи акцизни календар, према којем се акцизе на дуванске производе постепено повећавају како би достигле минимални ниво Европске уније (90 евра на 1.000 цигарета). Према тренутном акцизном плану, очекује се да ће Србија достићи минимални ЕУ праг до краја ове године - истиче он.
Секретар Удружења за биљну производњу и прехрамбену индустрију ПКС напомиње да су акцизе један од значајних извора прихода буџета Србије и да функционишу као посебна врста пореза који се наплаћује на одређене производе.
- Акцизе се обрачунавају и плаћају приликом производње или увоза робе, а произвођачи и увозници преносе терет акциза на крајње потрошаче кроз малопродајне цене. Конкретно, када фирма произведе или увезе акцизну робу, обрачунава акцизу и уплаћује је држави. Порез на додату вредност (ПДВ) се такође обрачунава на цену увећану за акцизу, што додатно повећава буџетске приходе. Крајњи потрошачи индиректно плаћају акцизу кроз цену производа - објашњава Александар Богуновић.
Према његовим речима, приходи од акциза чине између десет и 15 одсто укупних буџетских прихода у Србији, што зависи од висине акциза и потрошње акцизних производа.
Богуновић објашњава да су главни производи који подлежу акцизама у Србији гориво и енергенти који чине велики извор буџетских прихода због високе потрошње. Ту су и дувански производи за које сваке године држава постепено повећава акцизе према акцизном календару и алкохолна пића. Међу овим производима је и кафа, која иначе није у свим земљама опорезована акцизом.
Просечна малопродајна цена цигарета 393,05 динара
Влада Србије донела је 13. фебруара Одлуку о износима просечних пондерисаних малопродајних цена и минималних акциза на дуванске прерађевине.
Тако износ просечне пондерисане малопродајне цене за цигарете износи 393,05 динара по паклици, а износ минималне акцизе је 233,36 динара.